Ostatnie opady deszczu znacznie poprawiły sytuacje
24 lipca 2018 r. Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG-PIB) przedstawił wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin). W oparciu o kategorie gleb określił także jakie jest obecnie zagrożenie wystąpienia suszy rolniczej dla monitorowanych przez IUNG upraw.
Najnowszy raport został opracowany za okres od 21 maja do 20 lipca 2018 roku. W tym czasie średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -121,3 mm. Jednak w porównaniu do poprzedniego okresu raportowania sytuacja znacznie się poprawiła i obecna średnia wartość KBW zwiększyła się o 56,7 mm.
Wszystko dzięki obfitym deszczom. Jak podaje IUNG, druga dekada lipca charakteryzowała się bardzo wysokimi opadami – nawet ponad 200 mm. Największe opady odnotowana w zachodniej części Pojezierza Pomorskiego i Wielkopolskiego, gdzie spadło od 100 do 200 mm. Tylko nieznacznie mniej obfity deszcze spał na obszarze Wyżyny Małopolskiej i Śląskiej, gdzie odnotowano od 75 do 150 mm.
Najgorsza sytuacja w okolicach Poznania
Jak podkreślają pracownicy Instytutu w swoim raporcie, po ostatnich deszczach, które przechodziły przez Polskę, w całym kraju nastąpił znaczny wzrost wartości KBW. Są niektóre rejony Polski, gdzie wartości KBW wzrosły o ponad 100 mm.
Niestety są miejsce, gdzie nawet pomimo deszczu bardzo brakuje wody w uprawach. Z raportu IUNG wynika że najgorzej wygląda sytuacja w rejonie Poznaniu. Tu, pomimo, że padały obfite deszcze i wartości KBW poprawiły się aż o 70 mm, to wciąż wynosi on od -190 do –199 mm.
Tylko minimalnie lepsza sytuacja jest na terenie Niziny Wielkopolskiej, Niziny Szczecińskiej oraz na Wysoczyźnie Żarnowieckiej, gdzie deficyt wody wynosi od –160 do -189 mm. Równie dramatyczna sytuacja jest także na terenie Ziemi Lubuskiej i na Nizinie Śląsko-Łużyckiej.
– Na pozostałych terenach Polski deficyt wody wynosi od -100 do -140 mm, a na południu kraju miejscami zbliżony jest nawet do zera – informują pracownicy IUNG.
Susza występuje we wszystkich uprawach, najbardziej dotyka krzewów owocowych
Jak podaje IUNG, obecnie susza rolnicza występuje w Polsce wśród wszystkich monitorowanych upraw: zbóż ozimych i jarych, kukurydzy na ziarno i kiszonkę, ziemniakach, burakach cukrowych, tytoniu, krzewach owocowych oraz roślinach strączkowych.
W okresie raportowania od 21 maja do 20 lipca 2018 r. największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw krzewów owocowych. Zagrożenie suszą odnotowana w 5 województwach (lubuskie, pomorskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie, dolnośląskie), w 54 gminach, czyli w niemal 2,2% gmin Polski, na powierzchni 0,21% gruntów ornych.
Także wśród zbóż jarych wystąpiła susza rolnicza. Pojawiła się ona w 4 województwach (lubuskie, wielkopolskie, pomorskie i zachodniopomorskie), w 22 gminach, czyli w niemal 2,2% gmin Polski, na powierzchni 0,21% gruntów ornych.
Paweł Mikos
Fot. Pixabay, Grafika: IUNG-PIB