KPIR informuje resort o ciągłych, nieznajdujących uzasadnienia spadkach cen skupu żywca wieprzowego. Zdaniem izby, kryzys na rynku się utrwalił, a pogłębia go rosyjskie embargo i wystąpienie na wschodzie kraju ognisk afrykańskiego pomoru świń.
„Producenci trzody chlewnej w naszym regionie nie otrzymali żadnych rekompensat z tego tytułu i stracili już całkowicie cierpliwość. Trudno w tej chwili przewidzieć ich zachowanie. Nie wykluczamy masowych protestów rolników na niespotykaną dotychczas skalę. Wszelkie negocjacje z władzami i obietnice z nich wynikające nie przynoszą jakiejkolwiek poprawy. Wieprzowina tanieje. W wielu punktach skupu osiągnęła krytyczny, według nas, poziom cenowy – poniżej 3,5 zł/kg – piszą w apelu samorządowcy z Kujaw.
W związku z tym, KPIR wnioskuje do resortu m.in. o uruchomienie programu rekompensat dla wszystkich rolników, którzy ponieśli straty wywołane embargiem rosyjskim oraz chorobą ASF. Chce także bezzwłocznego uruchomienia skupu na potrzeby rezerw materiałowych na obszarze całego kraju. Domaga się stworzenia przejrzystych warunków prawnych do zawieszenia bądź prolongowania spłaty rat kredytów zaciągniętych przez producentów trzody chlewnej. Proponuje obniżenie czynszów dzierżawnych i przesunięcie terminów spłaty rat za zakupione grunty rolne oraz wprowadzenie do nowego PROW-u 2014–2020 wsparcia inwestycji związanych z budową lokalnych rzeźni i ubojni przez grupy producentów rolnych.
KPIR chce też przyspieszenia wypłaty dopłat rolnikom, którzy ponieśli straty z powodu złej sytuacji rynkowej.