Podjęty przez KRIR temat jest związany z procedowanym przez Sejm RP projektem ustawy o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy 897). Sprawowanie kontroli nad leśnictwem i leśnictwem przez resort rolnictwa było już w Polsce praktykowane, a model ten, zdaniem rolników, sprawdzał się doskonale. Dla przypomnienia – w latach 1920-1932 funkcjonowało Ministerstwo Rolnictwa i Dóbr Państwowych, w okresie 1985-1990 Ministerstwo Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
Gospodarska leśna i rolna są ze sobą ściśle powiązane
Oba resorty są ze sobą ścisłe powiązane. Wielu rolników posiada prywatne lasy. Z kolei zwierzyna łowna choć jest własnością Skarbu Państwa, nie zna pojęcia granicy las-pola uprawne i zajada się płodami rolnymi. Gospodarze muszą wtedy wnioskować o odszkodowania, których uzyskanie nie jest takie oczywiste.
Zatem głównymi argumentami za scaleniem resortów rolnictwa i leśnictwa jest poprawa stosunków rolnicy-myśliwi, realny wpływ na gospodarkę łowiecką i skuteczniejsza walka z ASF. Doskonałym przykładem wspólnych problemów obu jednostek jest:
- wpływ zwierząt łownych na uprawy rolne,
- powodowanie szkód łowickich,
- szkody powodowane przez zwierzynę leśną na polach uprawnych i wypłata odszkodowań z tego tytułu,
- brak sprawnej kontroli służb weterynaryjnych nad gospodarką łowiecką prowadzoną przez myśliwych,
- współpraca obu sektorów związana z walką z wirusem afrykańskiego pomoru świń.
Korzyści z fuzji odniosłaby także gospodarka leśna
Dodatkowo, nadzór Ministra Rolnictwa nad kołami łowieckimi oraz PZŁ ogółem, pozwoliłby na większą kontrolę wypełniania ustawowych obowiązków przez tych drugich. Rolnikom łatwiej byłoby uzyskać odszkodowania z powodu szkód łowieckich, a walka z ASF i innymi chorobami przenoszonymi przez zwierzęta leśne byłaby łatwiejsza.
Także leśnictwo i myślistwo zyskałoby wiele na takiej fuzji. Polska polityka leśna stawia na zwiększenie lesistości kraju. Jednakże program ten jest realizowany na glebach słabych klas w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a nad nim pieczę sprawuje MRiR. Co więcej, jednym z celów jest Europejski Zielony Ładu i strategii „Od pola do stołu” jest zwiększenie różnorodności biologicznej, w tym lesistości, a dystrybucją środków finansowych na realizację tego problemu będzie zajmował się minister rolnictwa.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay