Coraz więcej szkód łowieckich. Krajowa Rada Izby Rolniczej pisze list do premiera Morawickiego
W ostatnim czasie obserwuje się znaczny wzrost liczebności zwierzyny łownej, która wychodzi na pola powodując straty w uprawach i płodach rolnych. W skutek ocieplenia klimatu i braku pokrywy zimą niektóre gatunki ptaków nie odlatują na zimę żerując na uprawach polowych. Zwierzęta niszczą plantacje kukurydzy, nierzadko w terminie, kiedy rolnik złożył już wniosek o płatność.
Ostatnio także wiele szkód wyrządzają ptaki z gatunków: żurawie oraz gęsi gęgawy i łabędź krzykliwy, powodując straty w uprawach roślin ozimych oraz w uprawach warzyw.
Podstawa prawna rozwiązałaby problemy rolników
Zdaniem Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych, w budżecie na rolnictwo powinna być ustanowiona podstawa prawna, aby utworzyć fundusz odszkodowawczy za szkody wyrządzone w uprawach polowych i stawach hodowlanych przez różne gatunki ptaków.
Ponadto, coraz więcej zgłaszanych jest szkód wyrządzanych przez dziki, jelenie, sarny czy bobry, których liczebność w ostatnim czasie bardzo wzrosła.
Zwiększyć działania Polskiego Związku Łowieckiego
Jednym z postulatów sygnatariuszy listu do premiera Morawieckiego jest podjęcie odpowiednich działań wobec Polskiego Związku Łowieckiego w celu poprawy i skuteczności prowadzonej gospodarki łowieckiej, w tym realizacji planów łowieckich, jak również podjąć działania w celu ustalenia optymalnej populacji poszczególnych gatunków zwierząt dziko żyjących w celu możliwości odstrzału ich nadmiernej ilości.
„Mając na względzie sprawiedliwe traktowanie rolnika, jego pracy i jego własności, Zarząd KRIR wniósł do Pana Premiera w sprawie podjęcia działań mających na celu zmianę ustawy Prawo łowieckie i odpowiednich rozporządzeń wykonawczych i kontroli PZŁ przez służby państwowe nad jego działalnością statutową i gospodarczą.” – możemy przeczytać w piśmie adresowanym do premiera.
Michał Czubak
Fot. Pixabay