Izby rolnicze odwołują strajk rolników pod Kancelarią Premiera
W czwartek, 10 stycznia 2019 roku, miała się odbyć manifestacja rolników pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Protest organizowały izby rolnicze.
Skąd takie postanowienie?
Szmulewicz: odwołujemy zgromadzenie, gdyż rząd podjął rozmowy o postulatach rolników
Podczas spotkania w ministerstwie, przedstawiciele samorządu rolniczego przedstawili ministrowi Ardanowskiemu listę 10 postulatów skierowanych do premiera. Jan Krzysztof Ardanowski zapewnił, że premier zobowiązał go do opracowania rozwiązań strukturalnych, które byłyby odpowiedzią na rolnicze żądania.
– Odpowiadając na szybką reakcję premiera Morawieckiego postanowiliśmy wycofać się z wcześniejszego zamiaru zorganizowania zgromadzenia w dniu 10 stycznia – poinformował Wiktor Szmulewicz, szef KRIR.
Wiktor Szmulewicz przekazał ministrowi Ardanowskiemu listę 10 postulatów izb rolniczych (fot. MRiRW)
Jakie są żądania izb rolniczych?
Jakie są postulaty samorządu rolniczego przekazane ministrowi rolnictwa? Część z tych postulatów jest zbieżna z zapowiadanymi już przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi działaniami. Wśród żądań izb rolniczych znalazły się m.in.:
- doprowadzenie do wzrostu cen skupu trzody chlewnej poprzez uregulowanie tuczu nakładczego i dopłaty do loch oraz częstszych kontroli importowanego mięsa;
- redukcji pogłowia dzików i jeleniowatych poprzez odpowiednie naciski na Polski Związek Łowiecki;
- większego wpływu izb rolniczych na sprzedaż i dzierżawę ziemi z Zasobów Własności Rolnej Skarbu Państwa;
- zwiększenie nakładów na infrastrukturę, oświatę i służbę zdrowia na obszarach wiejskich;
- wprowadzenia nowego systemu obliczania dochodu z 1 ha przeliczeniowego, który będzie bardziej odpowiadał realiom niż obecnie prowadzony przez GUS;
- zwiększenia pomocy ze środków de minimis dla gospodarstw rolnych;
- utworzenie holdingu spożywczego kontrolowanego przez Skarb Państwa w jak najkrótszym czasie;
- walki o wyrównania dopłat bezpośrednich.
Wśród postulatów zgłoszonych przez izby rolnicze znalazł się m.in. zapis o doprowadzeniu do wzrostu cen skupu trzody chlewnej (Fot. MRiRW)
Okrągły stół rolniczy ma rozwiązywać problemów dotykające rolnictwo
Jednocześnie przedstawiciele samorządu rolniczego zaproponowali utworzenie „okrągłego stołu rolniczego”.
– Proponujemy zorganizowanie wspólnej reprezentacji wszystkich organizacji i związków rolniczych i wspólne rozwiązywanie problemów w zespołach roboczych w ramach okrągłego stołu rolniczego – mówi Wiktor Szmulewicz.
Za podobnym rozwiązaniem opowiada się także minister rolnictwa, który uważa, że wszystkie związki i organizacje rolnicze powinny włączyć się w ten proces. Chciałby on także, aby zespoły robocze przy rolnczym okrągłym stole były złożone nie tylko z rolników, ale aby były też poszerzone o przedstawicieli przetwórców i konsumentów.
– Tylko takie działanie doprowadzi do zintegrowania wszystkich ogniw „od pola do stołu” i wypracowanie niezbędnych zmian strukturalnych – przekonuje Jan Krzysztof Ardanowski.
Paweł Mikos
Fot. MRiRW