ASF w Wielkopolsce w roku 2024
Wielkopolska Izba Rolnicza wystąpiła do Wielkopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z prośbą o podsumowanie strat wynikłych z walki z chorobą ASF w Wielkopolsce. Jak się okazuje, rok 2024 nie był łaskawy dla rolników z centrum Polski.
23 ogniska ASF w Wielkopolsce
WLW poinformował, że w roku 2024 na terenie woj. wielkopolskiego wykryto aż 23 ogniska wirusa ASF w tej samej liczbie gospodarstw. W związku z tym została podjęta decyzja o zabiciu świń znajdujących się w tych hodowlach oraz przeprowadzeniu uboju prewencyjnego w 33 gospodarstwach z uwagi na wysokie ryzyko szerzenia się wirusa.
25 proc. rolników nie dostanie odszkodowania za ASF
Co istotne, WLW wskazał, że w woj. wielkopolskim w 6 przypadkach podjęto negatywną decyzję dot. wypłaty odszkodowań, co oznacza, że 25 proc. rolników nie otrzyma zwrotu środków za poniesione szkody w związku ze zlokalizowaniem ognisk w Wielkopolsce. Powodem wydania takiej decyzji, było stwierdzenie niespełnienia wymogów bioasekuracji, na które składają się m.in.:
- brak zabezpieczenia budynku, w którym są utrzymywane świnie, przed dostępem zwierząt wolno żyjących i domowych;
- brak lub przeterminowane środki do dezynfekcji;
- brak urządzeń zapewniających skuteczną dezynfekcję;
- brak mat lub brak ich nasączenia środkiem dezynfekcyjnym przy wejściu/wjeździe do gospodarstwa;
- brak mat dezynfekcyjnych przed wejściem do pomieszczeń, w których znajdują się świnie;
- brak pełnego zabezpieczenia słomy przed dostępem zwierząt wolno żyjących,
- brak stosowania przez osoby wykonujące czynności związane z obsługą świń zwierząt przed rozpoczęciem czynności, środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się ASF, oczyszczania i odkażania obawia;
- brak używania odzieży ochronnej przez osoby wykonujące czynności związane z obsługą świń oraz obuwia ochronnego przeznaczonego wyłącznie do wykonywania tych czynności;
- brak mycia i odkażania rąk oraz odkażania obuwia przy wchodzeniu do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie;
- brak bieżącego oczyszczania i odkażania narzędzi oraz sprzętu wykorzystywanych do obsługi świń;
- brak zabezpieczenia paszy przed dostępem zwierząt wolno żyjących, domowych, gryzoni, ptaków i owadów.
Czy ASF minął?
Jak wskazuje WIR, hodowcy trzody chlewnej muszą liczyć się z tym, że zagrożenie dla ich stad nie minęło, a wirus ASF jest wciąż obecny w środowisku i może trafić do gospodarstw.
Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz
Źródło: WIR