
Odpowiedź Agencji Nasiennej na pytania KRIR
Na łamach „Tygodnika Poradnika Rolniczego” w artykule pt. „Rolnicy są kontrolowani, ale nie wiedzą, na co idą pieniądze?” informowaliśmy o tym, że Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskowała w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wyjaśnienie statusu Agencji Nasiennej oraz tego, co się dzieje z wnoszonymi przez nich opłatami za odstępstwo nasienne.
Co się dzieje z pieniędzmi rolników i jaki jest status Agencji Nasiennej sp. z o.o.?
Redakcja „Tygodnika Poradnika Rolniczego” postanowiła wystąpić o odpowiedź na stawiane przez rolników pytania do Agencji Nasiennej Sp. z o.o. Oto odpowiedź, której udzielił prezes zarządu Paweł Kochański:
Agencja Nasienna Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w rozumieniu krajowych i unijnych przepisów o ochronie prawnej odmian roślin, jest organizacją hodowców. Została przez posiadaczy wyłącznego prawa do odmian roślin zorganizowana w formie spółki kapitałowej, w której posiadacze wyłącznego prawa są jej właścicielami, poprzez objęcie przez każdego z nich takiej samej liczby udziałów w Spółce. Jako podmiot prawa handlowego, Spółka podlega bezpośredniemu nadzorowi Zgromadzenia Wspólników.
Agencja Nasienna Sp. z o.o. regularnie i terminowo składa sprawozdania finansowe do Krajowego Rejestru Sądowego. Tym samym są one dostępne dla wszystkich zainteresowanych, również dla Krajowej Rady Izb Rolniczych w repozytorium KRS.
Agencja Nasienna wszystkie zebrane od profesjonalnych rolników opłaty z tytułu skorzystania z instytucji odstępstwa rolnego przekazuje posiadaczom wyłącznego prawa do odmian roślin. Oznacza to, że otrzymana od rolnika opłata za odmianę X w kwocie Y zł, trafia w całości, to jest w kwocie Y zł, do posiadacza wyłącznego prawa odmiany X.
KRIR wspomina o kontrolach u rolników. Wyjaśniam, że jest to uprawnienie posiadaczy wyłącznego prawa do odmian roślin, aby mogli weryfikować, czy należne im wynagrodzenie z tytułu skorzystania z odstępstwa rolnego zostało wniesione prawidłowo i we właściwej kwocie. I w tym miejscu przypominamy rolnikom, że stosowną opłatę należy wnosić niezwłocznie po siewie: według prawa krajowego w terminie 30 dni od wykonania siewu, a według prawa unijnego nie później niż 30 czerwca dla siewów wykonanych w danym roku gospodarczym.
Jak już wspomniałem, wszystkie zebrane opłaty za skorzystanie z odstępstwa rolnego są przekazywane właściwym posiadaczom odmian roślin. Jest to należne im wynagrodzenie, które wraz z opłatami licencyjnymi za sprzedaż kwalifikowanego materiału siewnego, są prywatnymi środkami finansowymi posiadacza odmian roślin, zasilającymi budżet hodowli roślin jako zwrot kosztów poniesionych na wieloletnią i kosztowną hodowlę, a także z przeznaczeniem na prowadzenie hodowli zachowawczej oraz nowe programy hodowlane dostarczające rolnikom nowe i lepsze odmiany. O rozdysponowaniu wewnątrz swojej organizacji decyduje sam posiadacz wyłącznego prawa.
Przeczytaj również:
oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz