7 listopada upłynął termin złożenia zdjęcia geotagowanego lub oświadczenia o wymieszaniu obornika z glebą oraz o stosowaniu płynnych nawozów. Praktyki te są realizowane w ramach ekoschematu "Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi".
Rolnicy apelują o wydłużenie terminu składania oświadczeń i zdjęć w ARiMR
Ponieważ wielu rolników nie zdążyło wysłać wymaganych dokumentów na czas, a także wywieźć obornika na pole, Izby Rolnicze wystąpiły do ministra rolnictwa z wnioskiem o przedłużenie terminu do 14 grudnia.
- Zgodnie z wyznaczonym terminem w Programie azotanowym, rolnicy mieli obowiązek zastosowania nawozów do dnia 31 października na gruntach ornych. Niestety, niekorzystne warunki pogodowe oraz inne okoliczności sprawiły, że wielu rolników zdecydowało się zastosować nawozy w terminie późniejszym. Co istotne, wielu z nich zadeklarowało również realizację praktyki Wymieszania obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji, zgodnie z wymogami interwencji Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi. Obecnie wielu rolników obawia się, że wywóz obornika na pole, który może odbyć od 31 października do 30 listopada, spowoduje, że nie będą w stanie złożyć odpowiedniego oświadczenia w ARiMR - tłumaczy Wiktor Szmulewicz, szef Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Szmulewicz zaznaczył, że przedłużenie terminu składania oświadczeń do 14 grudnia pozwoliłoby rolnikom na dokładne wypełnienie obowiązków zgodnie z przepisami.
- Ponadto, w związku z tym, że jest to pierwszy rok realizowania tej praktyki, zwracam się, aby rolnicy, którzy nie dostarczyli ww. oświadczenia, mogli je dostarczyć po wezwaniu przez ARiMR i nie byli za to sankcjonowani - podkreśla w piśmie do ministra rolnictwa Szmulewicz.
Ministerstwo rolnictwa: rolnik nie traci prawa do dopłat, jeśli wystąpiła siła wyższa
Ministerstwo rolnictwa w opublikowanym dziś komunikacie zaznaczyło, że jeżeli przeprowadzenie wspomnianych zabiegów nie było możliwe z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe, w szczególności nadmierne uwilgotnienie gleby, to zachodzą przesłanki uznania siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności, o których jest mowa w przepisach unijnych.
- W sytuacji uznania danego przypadku za działanie siły wyższej, rolnik zachowuje prawo do otrzymania pomocy. Każdy przypadek wystąpienia siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności powinien zostać zgłoszony do kierownika biura powiatowego ARiMR niezwłocznie po ich wystąpieniu - wyjaśnia ministerstwo rolnictwa.
Kamila Szałaj