24 września 2023 r. odbędą się wybory do walnych zgromadzeń izb rolniczych. Wśród osób uprawnionych do głosowania znajdują się:
- rolnik i jego współmałżonka, którzy mają co najmniej 1 ha ziemi,
- przedstawiciele spółdzielni produkcyjnych, tzw. działów specjalnych,
- różnego rodzaju spółki posiadające ziemię.
W roku 2023 do głosowania w wyborach do izb rolniczych uprawnionych jest ok. 3 mln osób.
Izby rolnicze organizują wybory co 4 lata
Zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami, izby rolnicze są zobowiązane do organizowana wyborów do walnych zgromadzeń co 4 lata. Członkowie nie otrzymują na ten cel subwencji ze środków budżetowych.
Jak przebiegają wybory do izb rolniczych?
Rolnicy są wybierani do walnego zgromadzenia danej izby spośród uprawnionych członków izby w wyborach pośrednich, dwustopniowych, przeprowadzonych w głosowaniu tajnym.
I etap wyborów do izb rolniczych
Pierwszy etap wyborów do izb rolniczych w roku 2023 odbędzie się 24 września w okręgu wyborczym obejmującym obszar jednej gminy, z którego wyłonionych zostanie 2 członków rady powiatowej izby. W wyjątkowym przypadku, kiedy obszar użytków rolnych w gminie nie przekracza 4 tys. ha, wybierany jest jeden członek.
II etap wyborów do izb rolniczych
W II etapie wyborów do izb rolniczych, który został wyznaczony na 15 października, podczas pierwszego posiedzenia każdej z rad powiatowych, wybrani zostaną przewodniczący oraz delegat na walne zgromadzenie.
Więcej na temat wyborów do izb rolniczych przeczytasz w artykule: Zbliżają się wybory do izb rolniczych. Kto może kandydować?
oprac. Justyna Czupryniak