Pogłowie świń w Polsce maleje w zastraszającym tempie. Hodowcy trzody chlewnej mierzą się nie tylko z ASF-em, ale również niekorzystnymi dla nich działaniami niektórych zakładów mięsnych. Teraz mają ważny apel do przetwórców mięsa. Czy będzie skuteczny?Sierszeńska
StoryEditorWiadomości

Każdego dnia znika 10 stad świń. Rolnicy apelują do zakładów mięsnych

20.02.2025., 10:00h

Pogłowie świń w Polsce maleje w zastraszającym tempie. Hodowcy trzody chlewnej mierzą się nie tylko z ASF-em, ale również niekorzystnymi dla nich działaniami niektórych zakładów mięsnych. Teraz mają ważny apel do przetwórców mięsa. Czy będzie skuteczny?

Dramat na polskim rynku świń

Na polskim rynku świń rozgrywa się prawdziwy dramat. Hodowcy trzody chlewnej mają ogromny problem z utrzymaniem swoich gospodarstw ze względu na niskie ceny skupu i rozprzestrzeniającego się wirusa afrykańskiego pomoru świń. Ponadto rolnicy twierdzą, że zakłady mięsne najpierw kupują tanie tuczniki zza granicy, a dopiero później te krajowe.

W związku z wydarzeniami ostatnich dni i działaniami prowadzonym przez Związek Rolników „Solidarność” z Piotrkowa Trybunalskiego i Związek Zawodowy Rolnictwa Korona oraz członków Oddolnego Ogólnopolskiego Rolników, o których więcej pisaliśmy TUTAJ, Krajowa Rada Izb Rolniczych wystosowała apel do zakładów przetwórstwa mięsnego i ubojni.

Polscy rolnicy oburzeni działaniami prowadzonymi przez krajowe zakłady mięsne domagają się, aby te w pierwszej kolejności dokonywały zakupu tuczników na rynku lokalnym, a dopiero gdy ich zabraknie, podejmowały próbę zakupu zza granicy.

– Liczymy, że solidarna postawa Zakładów pomoże w ratowaniu hodowli świń w Polsce. Rynek trzody chlewnej znalazł się w głębokim kryzysie, do którego przyczyniły się nie tylko niskie ceny skupu trzody chlewnej, ale również obowiązujące ograniczenia w strefach ASF – czytamy w apelu.

Zobacz też: Siekierski rozważa dopłaty do świń. "Musimy być ostrożni"

Masakryczny spadek pogłowia świń w Polsce w 2024 r.

KRIR, przytaczając w swoim apelu dane zgromadzone przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wykazała, jak dramatyczna jest sytuacja na rynku świń w Polsce. Liczby mówią same za siebie. Jak się okazuje, tylko w roku 2024 polscy rolnicy podjęli decyzję o likwidacji 3 600 stad trzody, chlewnej jednocześnie zmniejszając produkcję o 195 000 szt. Ostateczna liczba pogłowia trzody chlewnej w minionym roku wyniosła 9 209 274 sztuki, które były utrzymywane w 47 871 stadach.

Jakie są największe problemy hodowców świń w Polsce?

Jak wynika z wniosku KRIR, do największych problemów polskich hodowców świń zalicza się niskie ceny skupu świń przekładające się na spadek opłacalności produkcji, trudności z transportem i sprzedażą zwierząt poza strefę ASF, w związku z którymi tworzą się nadwyżki produkcyjne oraz brak wsparcia finansowego dla producentów trzody chlewnej borykających się z konsekwencjami ograniczeń wdrożonych w związku z ASF-em.

Przeczytaj również:

image
Świń w Polsce coraz mniej

Drastyczny spadek pogłowia świń w Polsce. Nawet o 2 tysiące sztuk dziennie

Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz

Źródło: KRIR

Warszawa
6°C
Bezchmurnie
wi_00
czw.
wi_00
17°C
4°C
pt.
wi_00
20°C
7°C
sob.
wi_00
10°C
-2°C
niedz.
wi_00
5°C
-2°C
pon.
wi_00
6°C
1°C
01. kwiecień 2025 02:21