Czy rolnik zrobi przegląd ciągnika w gospodarstwie?Andrzej Rutkowski
StoryEditorPrzegląd ciągnika

Kiedy rolnik zrobi przegląd ciągnika w gospodarstwie? Ministerstwo odpowiada

16.10.2024., 12:12h

Rolnicy chcieliby wykonywać przegląd ciągnika na własnym podwórku lub w podstawowej stacji kontroli pojazdów. Teoretycznie jest to możliwe, bo przepisy na to zezwalają, ale wciąż brakuje szczegółowych wytycznych. Kiedy ministerstwo infrastruktury je wyda? Czy przegląd ciągnika w gospodarstwie się opłaci?

Rolnicy apelują o możliwość wykonywania przeglądów technicznych ciągników w podstawowych stacjach kontroli pojazdów lub na miejscu w gospodarstwie rolnika. 

Obecnie w praktyce rolnik może dokonać przeglądu ciągnika w okręgowej stacji kontroli pojazdów. Jak podkreślają izby rolnicze, jest to sporym utrudnieniem, bo punkty te są często oddalone o wiele kilometrów od gospodarstwa. Nie dość, że przejechanie ciągnikiem takiego dystansu zajmuje sporo czasu, to stwarza utrudnienia w ruchu pojazdów.

Czy rolnik zrobi przegląd ciągnika w gospodarstwie?

Czy rolnicy będą mogli zrobić przegląd ciągnika na podstawowej stacji kontroli albo najlepiej na miejscu w gospodarstwie? Teoretycznie według przepisów jest to już możliwe. Ministerstwo infrastruktury wyjaśnia, że od 1 czerwca 2024 r. badania techniczne ciągnika rolniczego, ciągnika gąsienicowego o prędkości konstrukcyjnej nieprzekraczającej 40 km/h i przyczepy można wykonać gdzie indziej niż w stacji kontroli pojazdów. Ale żeby te przepisy mogły być stosowane w praktyce, potrzebne są stosowne rozporządzenia.

Na razie we wrześniu weszło w życie rozporządzenie zezwalające na badania techniczne ciągników na stanowisku zewnętrznym na podstawowej stacji kontroli pojazdów, czyli takiej która wykonuje badania pojazdów do 3,5 t masy. To już jakieś ułatwienie, bo stacji podstawowych jest więcej niż okręgowych. Jest też podpisane przez ministra infrastruktury rozporządzanie o wymaganiach i wyposażeniu, jakie musi mieć diagnosta, żeby robić przegląd w gospodarstwie. Teraz czekamy na rozporządzenia dotyczące zakresu i sposobu przeprowadzania badań oraz wzorów odpowiednich dokumentów. Resort infratsruktury informuje, że są one w notyfikacji, więc niebawem powinny się pojawić. 

Przegląd ciągnika w gospodarstwie może być nieopłacalny

Ale rolnicy obawiają się, że nawet jeśli wszystkie potrzebne rozporządzenia wejdą w życie, przepisy o przeglądzie ciągnika w gospodarstwie i tak będą martwe. Chodzi o to, że cena wymaganego do mobilnego przeglądów sprzętu jest zbyt wysoka, przez co świadczenie takich usług może być zwyczajnie nieopłacalne.

Dla zobrazowania: żeby przeprowadzić przegląd ciągnika w gospodarstwie diagnosta musi posiadać m.in. urządzenie do podnoszenia osi pojazdu o udźwigu co najmniej 115 kN w wersji mobilnej z zestawem podkładów do stabilizacji pojazdu podczas badania technicznego albo urządzenie do wymuszania szarpnięć kołami jezdnymi pojazdu dostosowane do zakresu badanego pojazdu w wersji mobilnej. Musi też mieć opóźnieniomierz do kontroli działania hamulców, miernik poziomu dźwięku, przyrząd do kontroli złącza elektrycznego pojazd – przyczepa i szereg innych narzędzi. To jest dość kosztowne i nie każdego diagnostę będzie stać na taki wydatek. A nawet jeśli to powstaje pytanie, czy rolnika będzie stać na opłacenie takiej usługi, która z pewnością będzie dużo droższa niż w okręgowej stacji kontroli

Kiedy trzeba przeprowadzić badanie techniczne ciągnika? 

Ciągnik rolniczy podlega obowiązkowi przeprowadzania kontroli technicznej. Badanie techniczne wykonuje się po raz pierwszy w ciągu 3 lat od daty pierwszej rejestracji pojazdu, następnie w ciągu 2 lat, i kolejne badania też co 2 lata. Za brak okresowego badania technicznego ciągnika grozi mandat w wysokości nawet 5000 zł.  

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. październik 2024 12:36