GEAC 9: zakaz przekształcania lub zaorywania TUZ
W ramach normy GAEC 9 rolnicy są zobowiązani do przestrzegania zakazu przekształcania lub zaorywania cennych trwałych użytków zielonych na obszarach Natura 2000. Jeśli rolnik, który wbrew zakazowi przekształcił lub zaorał te użytki, będzie obowiązany do ponownego przekształcenia tego obszaru w TUZ.
- Oznacza to, że rolnicy nie mają prawa zaorywania, zamiany na inne użytki rolne, zalesiania, zabudowy lub eksploatacji torfu i kruszyw, co w oczywisty sposób narusza prawo własności gruntów. Różne instytucje pomijając prawo własności nakładają na rolników nowe obowiązki i ograniczenia – tłumaczy Wiktor Szmulewicz, szef Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Krajowa Rada Izb Rolniczych apeluje o konsultacje
Zdaniem samorządu rolniczego należy wprowadzić przepisy, które zobowiążą instytucje takie jak regionalny dyrektor ochrony środowiska, dyrektor parku narodowego lub dyrektor urzędu morskiego do uzgodnień z izbami rolniczymi wprowadzanych warstw normy GAEC9.
Krajewski: konsultacje ws. TUZ już były
W odpowiedzi Stefan Krajewski, wiceminister rolnictwa tłumaczy, że obowiązek wdrożenia normy GAEC 9 oraz wyznaczenia na terenie Polski trwałych użytków zielonych wrażliwych pod względem środowiskowym na obszarach Natura 2000 wynika z przepisów unijnych. W związku z tym minister rolnictwa wyznaczył te TUZ-y rozporządzeniem, które weszło w życie dnia 15 marca 2023 roku.
Krajewski zaznacza, że rozporządzenie to podlegało konsultacjom publicznym, w tym z samorządem rolniczym.
Kamila Szałaj