Rolnicy domagają się uproszczeń w budowie obory
Rolnicy od lat apelują o zmiany w prawie budowlanym, które przyspieszyłby budowę obór, płyt obornikowych czy silosów.
- Budowa budynków inwentarskich i około inwentarskich wymaga od rolnika przejścia wielu niepotrzebnych i czasochłonnych biurokratycznych procedur. Uważamy, że od niektórych z nich należałoby odstąpić. Przykładem, na który rolnicy szczególnie zwracają uwagę, jest procedura wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, gdzie przedsięwzięcie może potencjalnie znacząco wpływać na środowisko z tzw. II grupy inwestycji – tłumaczy Wielkopolska Izba Rolnicza i alarmuje, że procedura uzyskania oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko zajmuje rolnikowi kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt miesięcy.
Izba zwróciła się więc z prośbą do Krajowej Rady Izb Rolniczych o interwencję, by rolnicy nie musieli uzyskiwać tych ocen. W odpowiedzi ministerstwo rolnictwa poinformowało, że za przepisy regulujące zasady udostępniania informacji o środowisku odpowiada ministerstwo klimatu i środowiska. Niestety, resort ten do tej pory nie uwzględnił próśb ministra rolnictwa o wprowadzenie rozwiązań oczekiwanych przez rolników.
Płyta obornikowa i silos bez decyzji o warunkach zabudowy?
Ale jest też dobra wiadomość. Otóż trwają prace nad ułatwieniem budowy płyt obornikowych, zbiorników na gnojówkę i gnojowicę oraz silosów zbożowych o pojemności do 250 m3 i silosów na kiszonkę. Resort rolnictwa chce, by rolnicy byli zwolnieni z uzyskania decyzji o warunkach zabudowy.
- Do ministesrtwa docierają informacje w sprawie problemów związanych budową budowli rolniczych, m.in. w zakresie uzyskania decyzji o warunkach zabudowy dla budowli takich jak silosy zbożowe. Minister rolnictwa podejmuje działania w sprawie wprowadzenia zmian legislacyjnych ułatwiających budowę płyt do składowania obornika, szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę, naziemnych silosów na materiały sypkie, o pojemności do 250 m3 czy silosów na kiszonkę, poprzez zwolnienie ich z uzyskania decyzji o warunkach zabudowy – poinformowało ministerstwo, dodając, że oczekuje na stanowisko w tej sprawie od ministra rozwoju i technologii.
Wiceminister Jacek Czerniak zaznaczył też, że resort pracuje też nad innymi ułatwieniami w zakresie budowy różnych obiektów w gospodarstwach rolnych, w szczególności prowadzących produkcję zwierzęcą.
Kamila Szałaj