Rolnicy chcą rezygnacji z obowiązku używania elektrycznego rejestru śor
Zarząd Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej wystosował apel do ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Czesława Siekierskiego, w sprawie podjęcia działań mających na celu rezygnację z obowiązku prowadzenia elektronicznego rejestru zabiegów środkami ochrony roślin.
Dlaczego rolnicy nie chcą elektronicznego rejestru zabiegów śor?
Rolnicy są przeciwni wprowadzeniu od 1 stycznia 2025 r. obowiązku stosowania elektronicznego rejestru zabiegów środkami ochrony roślin, ponieważ ich zdaniem nie przyczyni się on do poprawy bezpieczeństwa żywności i ponadto nie przyniesie żadnych korzyści ani konsumentom ani producentom żywności. Wnioskodawcy zwracają uwagę na fakt, że prowadzenie tego rejestru będzie stanowiło dla nich dodatkowy obowiązek, któremu nie będą w stanie sprostać. Pomimo upływu czasu nadal wielu rolników nie posiada doświadczenia w obsłudze sprzętu komputerowego i najprawdopodobniej nie poradzi sobie z obsługą proponowanego systemu.
Rolnicy będą płacić kary za nieumyślne błędy
Jak wskazują rolnicy, korzystanie z tego systemu może skutkować egzekwowaniem kar od rolników ze względu na nieprawidłowo wprowadzone dane. Farmerzy uważają, że takie postępowanie doprowadzi do wykluczenia zawodowego w ich grupie, ponieważ nadal nie każdy ma dostęp do potrzebnych technologii i nie wszyscy mają umiejętności posługiwania się nimi, choć nadal są dobrymi rolnikami.
Rolnicy nie chcą biurokracji
Autorzy wniosku domagają się również zminimalizowania ilości dokumentów koniecznych do wypełniania, ponieważ ogranicza im to czas potrzebny na pracę w gospodarstwie. Rolnicy nie godzą się także na otwieranie granic na żywność z państw nie stosujących się do norm UE oraz proszą o umożliwienie im prowadzenia metod dokumentowania w sposób, w jaki robili to do tej pory, a także o pracę na forum UE mającą na celu zmianę planów wprowadzenia niekorzystnych dla nich wymogów.
O tym, że rolnicy będą musieli zgłaszać zużycie środków ochrony roślin pisaliśmy TUTAJ.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: KPIR