O co Polska powinna walczyć w UE dla rolników? LISTA postulatówKRIR
StoryEditorWiadomości

O co Polska powinna walczyć w UE dla rolników? LISTA postulatów

25.11.2024., 10:00h

Rolnicy chcą priorytetowego traktowania rolnictwa europejskiego nie tylko w UE, ale i na całym świecie. Ich zdaniem, nie będzie lepszej okazji do osiągnięcia tego celu, od polskiej prezydencji w UE. Oto lista postulatów KRIR.

Prezydencja Polski w UE a rolnictwo europejskie

Od roku 2025 Polska obejmie prezydencję w radzie Unii Europejskiej po raz trzeci. W związku z tym podczas VI posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych omówiono kwestie dotyczące rolnictwa europejskiego i jednoznacznie stwierdzono, że należy je potraktować priorytetowo.

W spotkaniu wzięli udział:

  • Czesław Siekierski – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
  • Joanna Gierulska – Zastępca Prezesa ARiMR,
  • Leszek Szymański – Zastępca Prezesa ARiMR,
  • Pan Jerzy Lenard – Prezes Zarządu Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych TUW,
  • Pan Jarosław Wojtowicz – Dyrektor Biura Rynku Rolnego Towarowej Giełdy Energii S.A.
  • Rolnictwo w UE podczas polskiej prezydencje

Członkowie samorządu rolniczego podczas posiedzenia jednoznacznie stwierdzili, że w okresie polskiej prezydencji w UE sprawy rolnictwa europejskiego należałoby potraktować priorytetowo. Jak podkreślili rolnicy, to dzięki niemu Europa ma zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe przy jednoczesnym zachowaniu dbałości o przyrodę i klimat, co nie byłoby możliwe, gdyby nie prowadzenie produkcji bezpiecznej i wysokiej jakości żywności na wsi, dzięki której możliwe jest zapewnienie dochodów w rodzinnych, europejskich gospodarstwach rolnych.

Jakie są rolnicze priorytety na czas prezydencji w UE?

Członkowie KRIR ustalili wspólnie listę 10 postulatów, które ich zdaniem należałoby zrealizować w okresie polskiej prezydencji w UE.

Poniżej prezentujemy listę 10 postulatów KIR na prezydencję polski w UE:

 

1. Utrzymanie Wspólnej Polityki Rolnej z silniejszym, prostszym i dedykowanym budżetem WPR, który pozostaje kluczowy dla zapewnienia konkurencyjności i godziwego dochodu w taki sposób, by sprostać potrzebom rolników oraz ujęcie działań prośrodowiskowych w budżecie Polityki Spójności i finansowanie ich z tej puli środków.

Rolnicy zwracają uwagę na fakt, że wsparcie dla rolnictwa UE stanowi 0,4% PKB UE, choć ich zdaniem powinno być dostosowane do inflacji i waloryzowane co roku. Natomiast by umożliwić realizację celów europejskich, należałoby je również zwiększać.

2. Stanowczy sprzeciw wobec niezrównoważonej i szkodliwej dla środowiska umowy z krajami Mercosur i utrzymanie konkurencyjności unijnego rolnictwa.

Zdaniem członków samorządu rolniczego, producenci rolni z państw Mercosur nie będą w stanie przyjąć restrykcji tożsamych z tymi, które obowiązują w UE. Dlatego istotne jest dla nich utrzymanie konkurencyjności unijnego rolnictwa, czyli gospodarstw rolnych w kontekście umów handlowych w ramach WHO i z państwami Mercosur, zwłaszcza że w ramach tej drugiej ustanowiono kontyngenty drobiu i wołowiny oraz inne wymogi i standardy.

3. Wprowadzenie ochrony produkcji zwierząt.

Rolnicy są przeciwni ograniczaniu produkcji zwierząt w Europie, która jest nieustannie zmniejszana poprzez różne ograniczenia, jak piszą:

„Wzywamy do wypracowania europejskiej wizji hodowli zwierząt opartej na nauce, z konsultacjami wszystkich interesariuszy oraz większym wsparciem dla transformacji sektora hodowlanego. Produkty pochodzenia zwierzęcego odgrywają istotną rolę w ludzkim odżywianiu. Należy prowadzić przegląd dalszych zaostrzeń dobrostanowych w kwestii budynków gospodarczych i wyposażenia, transportu etc., leczenia w tym antybiotykoterapii, czy ma on podstawę naukową do wprowadzania dalszych restrykcji, co niszczy produkcję zwierzęcą w Europie”.

4. Uregulowanie handlu produktami rolno-spożywczymi z Ukrainą i brak zgody na liberalizację handlu z tym państwem.

Jak podkreśla KRIR, rolnicy nie mogą ponosić skutków ani powstałych w wyniku zakłócenia kierunków eksportu w związku z trwającą wojną, ani tych, które występują w związku z nierówną konkurencją na rynkach rolnych. Zdaniem rolników:

„Umowa stowarzyszeniowa z Ukrainą, w tym liberalizacja handlu – rozporządzenie dotyczące autonomicznych środków handlowych (ATM), nie zabezpiecza w wystarczający sposób interesów polskich i unijnych rolników, nie obejmuje bowiem wszystkich towarów wrażliwych; aby po przekroczeniu pewnych kwot zatrzymać handel wrażliwymi produktami”.

5. Podjęcie natychmiastowych działań regulujących łańcuch sprzedaży żywności.

Rolnicy zaznaczają, że mają dość proponowania im cen poniżej kosztów produkcji.

6. Opracowanie skutecznego zarządzania ryzykiem w rolnictwie europejskim.

Zdaniem rolników, warto byłoby rozważyć utworzenie „wspólnego funduszu ubezpieczeniowego na poziomie sprzedaży swoich produktów, ale poniżej kosztów produkcji”.

7. Szybkie wprowadzanie, z zabezpieczeniem odpowiedniego budżetowania, innowacyjnych rozwiązań w zakresie skutecznych produktów ochrony roślin oraz nowych technologii genetycznych, z wykorzystaniem rolnictwa 5.0.

8. Uproszczenia w administracji i zmniejszenia biurokracji zarówno na poziomie UE, jak i krajowym.

Rolnicy chcieliby, by ich głos był słyszany zarówno na szczeblu unijnym, jak i państwowym, zwłaszcza że będą realizować większość ustanawianych polityk oraz przepisów.

9. Wspieranie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego z wykorzystaniem energii z odnawialnych źródeł produkowanych na obszarach wiejskich przez rolników, również jako dywersyfikacja dochodów.

 

10. Zapewnienie warunków do następowania wymiany pokoleniowej w europejskich gospodarstwach rolnych, w tym systemów zastępstw w gospodarstwach rolnych.

Rolnicy chcieliby, by rolnictwo stało się atrakcyjne dla młodych pokoleń, jak twierdzą:

„Z uśrednionych danych dla UE wynika, że większość rolników (56%) ma ponad 55 lat, ok. 30% przekroczyło wiek emerytalny, a mniej niż 6% nie przekroczyło 35. roku życia. Chociaż dokładne dane liczbowe różnią się w poszczególnych państwach członkowskich UE, należy pilnie znaleźć sposoby, aby uczynić rolnictwo atrakcyjnym i opłacalnym wyborem zawodowym dla osób młodych”.

11. Zapewnienie rolnikom uczestnictwa w dialogu przy opracowywaniu i zarządzaniu politykami rolnymi i wiejskimi na poziomie krajowym i UE.

Jak podkreślają członkowie samorządów:

„Zawsze powinno być zapewnione przeprowadzenie szczegółowych i zbiorczych ocen wpływu polityk, w którym silny głos muszą mieć zapewniony rolnicy”.

Przeczytaj również:

image
Runda 2

Protesty rolników w Polsce. Gdzie ciągniki zablokują drogi?

Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz

Źródło: KRIR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. listopad 2024 10:44