Rolnicy wykluczeni z dotacji na „Małe Przetwórstwo”
W lipcu br. Lubelska Izba Rolnicza wnioskowała do Krajowej Rady Izb Rolniczych o przedstawienie prośby o powrót Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi do pierwotnych zasad oceny wniosków w ramach naboru wniosków o przyznanie dotacji na „Małe Przetwórstwo” przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, żeby nie wykluczać z dofinansowania rolników, którzy złożyli wniosek bez inwestycji towarzyszącej polegającej na zakupie wyposażenia danego budynku.
Jak wyjaśnili wówczas rolnicy, pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, stosując się do wytycznych ustalonych przez MRiRW, informują rolników o tym, że jeżeli we wniosku nie ma informacji o założeniu, iż w ramach inwestycji zostanie zakupione wyposażenie budynku w postaci:
- maszyn,
- urządzeń,
- linii technologicznych służących przetwarzaniu produktów rolnych,
- przygotowaniu produktów rolnych do sprzedaży lub wprowadzaniu ich do obrotu
nie będzie on pozytywnie rozpatrzony, a dofinansowania nie otrzyma duża część rolników.
Zdaniem rolników, zapisy te zostały wprowadzone po zakończeniu naboru wniosków o dotacje na „Małe przetwórstwo” i nie wynikają z przepisów prawa zawartych w Rozporządzeniu i Regulaminie do tego działania. Jak twierdzą wnioskodawcy, nie istnieje zapis nakazujący zakup wyposażenia budynku ani informacja o nałożeniu sankcji za ewentualne niedopełnienie zobowiązania czy powiązania uzyskania dotacji z zakupem odpowiednich linii technologicznych.
Dlaczego rolnicy chcą, by dotacja obejmowała wyłącznie budowę?
Zdaniem rolników, wielu z nich chciało w ramach dotacji wybudować tylko budynek, a proces przygotowania do sprzedaży prowadzić ręcznie, nie korzystając z drogich technologii do sortowania, mycia czy też pakowania, do czego byłyby im niezbędne urządzenia zakupione poza projektem, jednak zmiana przepisów ma uniemożliwiać taką działalność.
Jakie jest stanowisko MRiRW w tej sprawie?
Z odpowiedzi MRiRW wynika, że organem odpowiedzialnym za przyznanie wsparcia jest ARiMR, a ze wspomnianego Regulaminu wynika, że „do kosztów kwalifikowanych zalicza się koszty budowy budynków i budowli wchodzących w skład gospodarstwa rolnego wnioskodawcy, które są wykorzystywane do przetwarzania, przechowywania do sprzedaży lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, spożywczych, rybołówstwa lub akwakultury”.
Dlaczego rolnicy, którzy nie zgłosili wyposażenia, nie dostaną dotacji?
Zdaniem MRiRW, nieujęcie w ramach kosztów inwestycji, które zostaną poniesione podczas wyposażania budynku w potrzebne urządzenia, wzbudza podejrzenia co do tego, czy nie będzie on wykorzystywany do innych celów, w tym również na potrzeby produkcji pierwotnej, wykluczonej ze wsparcia na mocy rozporządzenia wdrożeniowego.
Przeczytaj również:
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: KRiR, MRiRW