Budowa infrastruktury a uprawa
Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o podjęcie działań mających na celu nowelizację przepisów dotyczących warunków, na jakich jest ustalana wysokość odszkodowań i rekompensat za grunty rolników, które są zajmowane pod budowę linii energetycznych, kolejowych oraz dróg. Jak twierdzą rolnicy, obowiązujące przepisy nie obejmują w pełni istotnych aspektów, mających zdecydowany wpływ na pracę w gospodarstwach, które musiały oddać ziemię pod budowę.
Jakich trudności doświadczają rolnicy?
Jak wskazują rolnicy, obowiązujące przepisy nie uwzględniają dodatkowych trudności wynikających z prowadzenia działalności rolniczej na gruntach sąsiadujących z terenami zajętymi pod budowę infrastruktury energetycznej, kolejowej i drogowej. Chodzi o utrudniony dostęp do pól, który zmusza ich do korzystania z objazdów i zmianę metod upraw, które przekładają się na efektywność prac i opłacalność produkcji rolniczej. Jak się okazuje, obecnie obowiązujące przepisy nie uwzględniają spadku wartości gruntów przylegających do tych zajętych pod budowę infrastruktury. Rolnicy wskazują, że ich sąsiedztwo negatywnie wpływa na wartość rynkową gruntów użytkowanych przed rolników pod uprawy, przez co ponoszą oni straty finansowe.
O co proszą rolnicy?
W związku z powyższym KRiR wystąpił o znowelizowanie obowiązujących przepisów w taki sposób, by uwzględniały wnioski składane przez rolników przy zmianie lokalizacji budowy infrastruktury lub ustalaniu odszkodowań i rekompensat.
Czytaj dalej:
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: KRIR