Rolnicy hodujący świnie pod kreską. O jaką pomoc mogą się ubiegać?Canva
StoryEditorPieniądze

Rolnicy hodujący świnie pod kreską. O jaką pomoc mogą się ubiegać?

29.11.2024., 09:00h

Producenci świń sygnalizują trudności w utrzymaniu prowadzonych przez siebie hodowli. Prowadzenie gospodarstw o tym profilu hodowli w kontekście wojny w Ukrainie stało się niemal niemożliwe. Co na to MRiRW?

Produkcja świń w Polsce zamiera

Wojna w Ukrainie trwa już niemal trzy lata. Jej skutki boleśnie odczuwają hodowcy świń ponoszący dramatyczne koszty produkcji. Wskazują, że jest im potrzebny program pomocowy, dzięki któremu mogliby zrekompensować powstałe straty.

Płatności obszarowe zbyt niskie

Na biurko ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego trafiło pismo skierowane przez Krajową Radę Izb Rolniczych w imieniu rolników z woj. warmińsko-mazurskiego zajmujących się hodowlą świń, którzy sygnalizują, że otrzymywane przez nich płatności obszarowe są zbyt niskie, by zahamowanie spadku produkcji w tym sektorze mogło okazać się możliwe.

Czy MRiRW przywróci płatności do loch lub prosiąt w stadzie podstawowym?

Zdaniem samorządu rolniczego, kluczowe dla hodowców świń mogłoby się okazać przywrócenie pomocy dla producentów trzody chlewnej polegającej na wsparciu do loch lub prosiąt urodzonych w gospodarstwach utrzymujących stado podstawowe, która była już wypłacana w przeszłości.

Jak wskazują rolnicy, obecnie wiele gospodarstw zajmujących się produkcją trzody chlewnej podejmuje decyzję o likwidacji stad. Do głównych powodów motywujących hodowców do rezygnacji z utrzymywania świń zalicza się niezmiennie brak stabilizacji na rynku trzody chlewnej. Ponadto dramatyczny w skutkach dla tego sektora produkcji okazał się nadmierny i niekontrolowany import zbóż zza wschodniej granicy.

Hodowcy świń ponoszą koszty bioasekuracji

KRIR nadmienia również, że hodowcy świń w cyklu zamkniętym ponoszą dodatkowe koszty związane z przestrzeganiem zasad bioasekuracji niezbędnych w procesie zwalczania wirusa ASF plądrującego chlewnie w naszym państwie. I choć mogą wnioskować o pieniądze na to działanie, to ich zdaniem, nie są to środki wystarczające na pokrycie wydatków.

Program odbudowy trzody chlewnej konieczny

Zdaniem KRIR, powyższych kosztów nie ponoszą producenci świń w cyklu nakładczym. Co więcej, rolnicy sądzą, że tego typu hodowle mogą przyczyniać się do spadku cen w skupach. Ponadto samorząd rolniczy za niezbędne uznaje ponowienie programu odbudowy krajowej produkcji trzody chlewnej.

– Dodatkowo należy podkreślić, że liczba gospodarstw „faktycznie” zajmujących się chowem świń nieustannie spada, a liczba pogłowia świń pozostaje na tym samym poziomie. Rzeczywista skala produkcji świń w kraju nie do końca jest znana, a cykl nakładczy może przyczynić się do spadku cen w skupie – napisał KRIR.

Co na to MRIRW?

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Stefan Krajewski w odpowiedzi na pismo skierowane przez KRIR w powyższej sprawie wskazał, z jakich rodzajów pomocy mogą korzystać rolnicy, by móc przetrwać kryzys wynikający z trwającej w Ukrainie wojny.

Kredyt na realizację inwestycji i na utrzymanie płynności finansowej gospodarstw

Jak wskazuje wiceminister Krajewski, producenci świń mogą się ubiegać o kredyty na realizację inwestycji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej wypłacane przez banki współpracujące z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Ponadto mają oni również możliwość ubiegania się o kredyty na utrzymanie płynności finansowej z linii UP w kwocie od 100 do nawet 400 tys. zł. Są one oprocentowane na 2%.

Pomoc dla hodowców świń po ASF

Z odpowiedzi wiceministra Krajewskiego wynika, że producenci świń, którzy ponieśli koszty z powodu wprowadzonych ograniczeń wynikających ze zwalczania ASF, mają prawo do wnioskowania o pomoc finansową „w związku z zaprzestaniem produkcji z powodu obowiązującego zakazu utrzymywania w gospodarstwie świń lub ich wprowadzenia do gospodarstwa wydanym w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń”. Celem wypłaty środków w ramach tej pomocy jest wsparcie hodowców świń, którzy zaprzestali produkcji świń i utracili dochód przez ASF, ale może być ona wypłacana jedynie do 15 stycznia 2025 r.

– Jednocześnie informuję, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisało z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK tj. podmiot wdrażający instrument finansowy) aneks do umowy w zakresie preferencyjnego wsparcia dedykowanego hodowcom trzody chlewnej, w ramach interwencji I 10.1.2. „Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększających konkurencyjność - Instrumenty finansowe” – dodaje Krajewski.

Odbudowa pogłowia trzody chlewnej w ramach FGR Plus

Co więcej, wiceminister Krajewski wskazuje, że hodowcy świń będą mogli się ubiegać o kredyty preferencyjne w ramach FGR Plus skierowane wprost do nich, dzięki którym możliwe będzie odbudowa pogłowia trzody chlewnej w Polsce. I zapewnia, iż resort rolnictwa przyznaje dodatkowe środki dla producentów trzody chlewnej, takie jak inwestycje w gospodarstwach zajmujących się hodowlą trzody chlewnej.

Przeczytaj również:

image
Świnie tanie niesłychanie

Rolnik musi dołożyć do świni nawet 200 zł. "Przegrywamy walkę z tańszym importem"

Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz

Źródło: KRIR, MRiRW

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. grudzień 2024 09:45