Krajowa Gospodarka Wodna wymaga renowacji
Jak poinformowała Krajowa Rada Izb Rolniczych, wraz z początkiem grudnia br. na biurko ministra infrastruktury Alvina Gajadhura trafiło pismo będące realizacją wniosku przyjętego podczas I posiedzenia KRIR VII kadencji. Rolnicy zaapelowali do polityka o podjęcie dwóch działań, dzięki którym możliwe będzie przeciwdziałanie suszy, czyli:
- opracowanie Planu Krajowej Gospodarki Wodnej w Polsce,
- powołanie komisji do opracowania powyższego planu.
Dlaczego rolnicy uważają za konieczne stworzenie Planu Krajowej Gospodarki Wodnej?
Zdaniem rolników, stworzenie Planu Krajowej Gospodarki Wodnej jest konieczne ze względu na to, że mógłby on określać bieżące potrzeby w zakresie dostępności wód w rolnictwie oraz wyzwania przyszłości w tym zakresie. Członkowie izby uważają, że podjęcie tego typu działań usprawni zrównoważony rozwój sektora rolniczego, dlatego poprosili również o powołanie w tym celu komisji, która w sposób szczegółowy opracuje ten plan.
Co miałby obejmować Plan Krajowej Gospodarki Wodnej?
Jak wskazują rolnicy, Plan Krajowej Gospodarki Wodnej miałby obejmować nie tylko wyliczenia kosztów, z którymi wiązałoby się jego wprowadzenie, ale również precyzyjnie określać sposób retencji wody.
Jaki miałby być cel Planu Krajowej Gospodarki Wodnej?
Członkowie KRIR jako cel stworzenia Planu Krajowej Gospodarki Wodnej wskazują chęć poprawienia efektywności gospodarowania zasobami wodnymi ze wskazaniem na okresy, w których obficie pada deszcz po to, by móc z nich skorzystać podczas suszy. Zdaniem rolników, podjęcie tych działań przełoży się na zabezpieczenie interesów sektora rolniczego oraz przyczyni się do poprawy odporności Polski na zmiany klimatyczne.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: KRIR