Opolska Izba Rolnicza wystąpiła z prośbą do Krajowej Rady Izb Rolniczych, by ta podjęła działania mające na celu przedstawienie przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi obecnie obowiązujących przepisów w zakresie terminów na dostosowanie miejsc do przechowywania nawozów naturalnych. Teraz otrzymali odpowiedź.
Do kiedy rolnicy prowadzący małe gospodarstwa rolne muszą wylać płyty obornikowe?
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami rolnicy prowadzący chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie mniejszej lub równej 210 DJP muszą dostosować powierzchnię albo pojemność miejsc do przechowywania nawozów naturalnych do wymogów określonych w programie azotanowym do 31 grudnia 2024 r.
Jak poinformował Departament Hodowli i Ochrony Roślin, powyższy zapis wynika z przepisów dot. rozdziału 1.4. Warunki przechowywania nawozów naturalnych oraz postępowanie z odciekami i będą obowiązywały dopóki nie nastąpią zmiany, które za pośrednictwem, rozporządzenia zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym.
Czy termin wykonania płyty obornikowej przez najmniejsze gospodarstwa zostanie wydłużony?
Osobą wiodącą w kwestii wprowadzania zmian w przepisach dot. programu azotowego jest minister ds. gospodarki wodnej. Jak wynika z odpowiedzi DHiOR, minister rolnictwa i rozwoju wsi wystąpił do niego w imieniu rolników z prośbą o zmianę wydłużenia terminu dla mniejszych gospodarstw na dostosowanie powierzchni/pojemności miejsc do przechowywania nawozów naturalnych.
Przeczytaj również:
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: KRIR