Rolnicy nie chcą dopłat do ugorowania. ”Destrukcyjny wpływ na glebę”Canva
StoryEditorWiadomości

Rolnicy nie chcą dopłat do ugorowania. "Destrukcyjny wpływ na glebę"

11.03.2025., 14:00h

Rolnicy z Opolszczyzny są przeciwni dopłatom do ugorowania. Ich zdaniem mają one destrukcyjny wpływ na glebę. MRiRW odpowiada.

Dopłaty do ugorowania

Rolnicy z Opolszczyzny mają zastrzeżenia do proponowanych zmian w ekoschematach na rok 2025. Chodzi o to, że nie zgadzają się na żadne płatności do ugorowania gruntów ani dobrowolnych, ani obowiązkowych.

Zdaniem rolników, skoro państwo zachęca do ugorowania, to może ugorować grunty z Zasobu Skarbu Państwa. Jak twierdzą rolnicy, ugorowanie może tylko pogorszyć sprawę i doprowadzić do nadmiernego rozprzestrzeniania się chwastów na sąsiednie pola.

– Dziś przy coraz mniejszej ilości substancji aktywnych do zwalczania chwastów oraz szkodników, pozostawienie pola ornego na jeden rok w ugorze doprowadza do olbrzymiego namnażania się chwastów oraz szkodników, pozostawienie pola ornego na jeden rok w ugorze doprowadza do olbrzymiego namnażania się chwastów i szkodników, które oddziałują na okoliczne pola – czytamy w stanowisku Opolskiej Izby Rolniczej.

Zamiast ugorowania uprawa bobowatych grubonasiennych

Jak twierdzą rolnicy, zamiast ugorowania zdecydowanie lepiej sprawdziłaby się uprawa roślin bobowatych grubonasiennych, co mogłoby przynieść korzyści w perspektywie założenia skracania łańcuchów dostaw.

– Wciąż importujemy bardzo duże ilości soi GMO z krajów Mercosur, co mija się z założeniem skracania łańcuchów dostaw, logiką i ekonomią oraz z ochroną środowiska (soję w tych krajach uprawia się na zgliszczach lasów deszczowych – wyciętych i wypalonych) – wyjaśniają rolnicy w piśmie.

Rolnicy nie muszą ugorować gruntów, ale mogą

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Stefan Krajewski w odpowiedzi na pismo opolskiego samorządu rolniczego, wyjaśnił, że w roku 2024 za pośrednictwem stosownego rozporządzenia zdjęto z rolników obowiązek realizowania jednego z wymogów w ramach GAEC 8 dotyczącego ugorowania 4% powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie.

By tak się jednak stało, dane państwo członkowskie powinno podjąć się wdrożenia alternatywnego ekoschematu, który będzie obejmował ugorowanie gruntów, co uczyniła Polska.

– Polska wdrożyła w tym celu w 2024 r. ekoschemat Grunty wyłączone z produkcji. Dlatego też już w 2024 roku polscy rolnicy nie musieli obowiązkowo ugorować gruntów ornych. Mogli natomiast wystąpić o dobrowolną płatność. Jest to rozwiązanie korzystne dla rolników. Niezależnie od tego, przepisy przedmiotowego rozporządzenia UE nakładają również na wszystkie państwa członkowskie obowiązek wdrożenia od 2025 r. ekoschematu umożliwiającego tworzenie nowych elementów krajobrazu – czytamy w odpowiedzi wiceministra Krajewskiego.

Dlatego od roku 2025 zakres ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji został rozszerzony o grunty ugorowane, na których zlokalizowano nowo utworzone elementy krajobrazu, takie jak np. oczka wodne, miedzie śródpolne czy żywopłoty.

Ekoschemat Grunty wyłączone z produkcji jest dobrowolny dla rolnika

Wiceminister rolnictwa podkreślił również, że obowiązek wdrożenia ekoschematu istnieje dla państwa członkowskiego, a nie dla rolnika. Dzięki temu rolnicy nie mają obowiązku ugorowania gruntów w swoim gospodarstwie, ale mogą się tego podjąć dobrowolnie.

Przeczytaj również:

image
Wywiad

Czesław Siekierski: rolnicy lepiej wiedzą jak robić niż urzędnicy w Ministerstwie [WYWIAD]

Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz

Źródło: MRiRW, OIR

Warszawa
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. kwiecień 2025 16:28