WIR, wiadomości rolnicze, rolnictwoJustyna Czupryniak/WIR/Canva
StoryEditorAkcesja Ukrainy do UE

Rolnicy ostrzegają przed otwarciem rynku dla Mercosuru i Ukrainy. Ale mają też pomysł jak wzmocnić polskie rolnictwo

20.12.2023., 13:00h
Członkowie WIR mają pomysł na to, w jaki sposób zabezpieczyć interesy polskiego rolnictwa po wejściu Ukrainy do Unii Europejskiej. Co proponują?

WIR: „Wejście Ukrainy do UE wpłynie negatywnie na polskie rolnictwo”

Stanowisko WIR w kwestii wstąpienia Ukrainy do UE pozostaje niezmienne i jej zdaniem będzie to miało negatywny wpływ na polskich rolników stanowiących najsłabsze ogniwo łańcucha żywnościowego. Obawy producentów rolnych wynikają z faktu posiadanego przez Ukrainę potencjału produkcyjnego w branży rolno-spożywczej oraz korzystnych warunków glebowych i naturalnych przekładających się na konkurencyjność cenową.

Członkowie izby wskazują, że może dojść do zastąpienia polskich produktów z rynków zewnętrznych ukraińskim, tańszym towarem. Jak zaznacza WIR, Polska jest jednym z największych eksporterów mięsa drobiowego, mleka, przetworów oraz zboża i cukru, dzięki czemu osiągane są dochody. Pozycja rynkowa, którą polscy rolnicy wypracowali sobie na przestrzeni lat jest bardzo silna, jednak jej osiągnięcie wymagało wiele pracy, a wszystko wskazuje na to, że może dojść do jej łatwego zaprzepaszczenia.

Jakie pomysły na ochronę polskiego rolnictwa po wejściu Ukrainy do UE ma WIR?

Jak wynika ze stanowiska WIR, rolnicy apelują o podjęcie w trybie natychmiastowym rozmów z gremiami decyzyjnymi w zakresie konsekwencji oraz łagodzenia skutków wejścia Ukrainy do UE dla polskich i unijnych rolników. Ponadto producenci rolni opowiedzieli się za koniecznością egzekwowania od Ukrainy spełnienia unijnych standardów produkcji, dzięki któremu możliwe będzie podniesienie jej kosztów i obniżenie konkurencyjności ukraińskiego rolnictwa.

Członkowie izby uznają za konieczne budowanie polskiej marki w celu stworzenia większej możliwości zarabiania dla możliwej produkcji rolno-spożywczej, do czego powinno dojść już teraz. W treści stanowiska pojawił się również apel do rządu „o podjęcie rozmów z organizacjami branżowymi w celu wypracowania kompleksowej strategii rozwoju rolnictwa w obliczu nowych wyzwań i w celu stworzenia mechanizmów, które w sposób systemowy zapewnią dochody rodzinom rolniczym”.

image
Kontrole ARiMR

Rolnicy apelują do ARiMR i weterynarii o powiadomienia o kontroli. "Urzędnicy straszą utratą dopłat"

Oprac. Justyna Czupryniak

WIR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 12:30