Dochód z hektara przeliczeniowegoJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorIle zarabia rolnik?

Rolnicy pytają, skąd GUS bierze dane o cenach skupu. "Nie są adekwatne do rzeczywistości"

04.01.2024., 16:30h
Rolnicy ponownie domagają się zmiany sposobu obliczania dochodu z hektara przeliczeniowego przez GUS, ponieważ jego wysokość jest absurdalnie wysoka. Jaki mają pomysł tym razem?

DIR chce zmiany metodyki zbierania danych przez GUS

Dolnośląska Izba Rolnicza zaapelowała do zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z prośbą o wystąpienie do Głównego Urzędu Statystycznego z wnioskiem, za którego pośrednictwem poproszą o wyjaśnienie metodyki zbierania danych dotyczących średnich cen zbóż oraz wyliczania dochodu z 1 ha przeliczeniowego.

Rolnicy żądają wyjaśnień od GUS

Jak wynika  z treści apeli DIR, rolnicy domagają się wyjaśnień w kwestii tego, od jakich podmiotów przekazywane są dane z wywiadów telefonicznych z uwzględnieniem, czy są to podmioty skupowe ze wskazanego terenu, czy może są podawane ceny targowiskowe.

Rolnicy uważają, że GUS posługuje się zawyżonymi danymi

Zdaniem DIR, rolnicy uważają, że wskazywane przez GUS średnie ceny płodów rolnych, jak i wskaźnik dochodowości gospodarstw są nieadekwatne do rzeczywistej sytuacji dochodowej gospodarstw rolnych.

Jakie rolnicy ponoszą konsekwencje tak wysokiego dochodu?

Wyliczony przez GUS wysoki dochód przekłada się na straty rolników, którzy muszą potem płacić wyższy czynsz od gruntów wydzierżawionych im przez KOWR i podatek rolny. Ponadto rolnicy nie mają możliwości skorzystania z pomocy społecznej, a ich dzieci będące na studiach, nie mogą otrzymywać stypendiów socjalnych ze względu na rzekomy, wysoki dochód na członka rodziny. Takie działanie dotyczy również pozostałych świadczeń z zakresu polityki społecznej.

Wysoki dochód z hektara przeliczeniowego

O szoku przebytym przez rolników po opublikowaniu przez GUS danych dotyczących dochodu z hektara przeliczeniowego za rok 2022 pisaliśmy w artykule pt. „Według GUS rolnicy zarabiają krocie. Czy zmieni się krzywdzący sposób wyliczania dochodu z hektara?”. Wówczas wyniósł on 5549 zł/ha.

image
Stawki ekoschematów

Rolnicy mają dość! Żądają wypłaty pieniędzy za ekoschematy. "Mamy problem z płynnością finansową"

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: DIR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. listopad 2024 20:02