Rolnicy szykanowani przez miastowych. Potrzebne są nowe przepisy, bo konflikt się nasiliCanva
StoryEditorWiadomości

Rolnicy szykanowani przez miastowych. Bez nowych przepisów konflikt się nasili

22.11.2024., 13:00h

Rolnicy z Dolnego Śląska domagają się rozsądnego zagospodarowania gruntów rolnych pod zabudowę dla innych mieszkańców wsi. Postulują również o rozsądek przy pracach nad nowym planem zagospodarowania przestrzennego dla województwa, by konflikty na linii rolnik-miastowy się nie zaogniły.

Grunty rolne dla rolników

Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej wystąpił z pismem do prezydentów, burmistrzów i wójtów miejscowości w woj. dolnośląskim, prosząc o rozwagę podczas przygotowywania planu zagospodarowania przestrzennego. Niepokoi ich również fakt, że ponownie nierozważne odrolnienie działek sprawi, że te na wiele lat będą leżały nieużytkowane.

Rolnicy nie chcą, by grunty rolne były przeznaczane na inne cele niż prowadzenie działalności rolniczej. Ich postulat dotyczy prowadzonych w woj. dolnośląskim prac związanych ze sporządzaniem ogólnych planów zagospodarowania przestrzennego.

– Ilość gruntów rolnych dotychczas „odrolniona” to ogromny zasób, który w większości lokalizacji nie został jeszcze zagospodarowany, co przemawia za ochroną kolejnych działek rolnych przed wyłączeniem ich z produkcji żywności – napisali rolnicy.

Rolnicy w wiecznym sporze z mieszkańcami miast na wsi

Rolnicy z Dolnego Śląska jako główny powód swojego sprzeciwu podają od lat nawarstwiające się konflikty między rolnikami a mieszkańcami wsi, którzy nie prowadzą produkcji rolnej i nie rozumieją jej specyfiki. Zdaniem samorządu, jest to istotny argument przemawiający za odpowiednim zaplanowaniem miejsc pod zabudowę mieszkaniową, która w założeniu ma sąsiadować z obszarami rolniczymi. Rolnicy przypuszczają, że jeśli do tego nie dojdzie, to konflikt może się zaognić.

– Szczególnie na wsiach rolnictwo powinno być głównym kryterium planowania zagospodarowania terenu – uważają rolnicy.

Rolnicy z Dolnego Śląska mają pomysły na plan zagospodarowania przestrzennego

Jak wskazują rolnicy, w procesie przygotowywania planu zagospodarowania przestrzennego należałoby uwzględnić konieczność:

  • przemieszczania się ciężkiego, gabarytowego sprzętu rolniczego, niezbędnego do pracy w rolnictwie, potrzebującego swobodnego dojazdu do pól,
  • bezkolizyjnego przemieszczania się do innych miejsc związanych z prowadzoną działalnością rolniczą.

– Rolnictwu zawsze towarzyszył i towarzyszyć będzie kurz, hałas, określony zapach oraz kontakt m.in. ze środkami ochrony roślin, co należy mieć na uwadze, planując lokalizacje miejsc zamieszkania lub przebywania ludzi – dodają rolnicy.

Zdaniem rolników, niezbędne jest również zwrócenie uwagi planistów na kwestie retencji wody w taki sposób, by uwzględnić więcej, nić minimalne wymogi określone wskaźnikami. Ponadto sugerują również, by w planach ogólnych zostało uwzględnione zabezpieczenie terenów zagrożonych powodzią w taki sposób, by wskazano grunty przeznaczone pod budowę zbiorników retencyjnych lub innych budowli hydrotechnicznych.

Przeczytaj również:

image
Donosy na rolników

Rolnicy walczą z donosami. Miastowi będą musieli podpisać zgodę na zapachy z chlewni i obory?

Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz

Źródło: DIR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. grudzień 2024 08:06