KRIR apeluje do ministra infrastruktury
Problem z nasadzeniami drzew w pasach drogowych sąsiadujących z działkami użytkowanymi rolniczo podjęli najpierw gospodarze z Warmii i Mazur. Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza zwróciła się z prośbą o interwencję do Krajowej Rady Izb Rolniczych. KRIR podjął temat i zaapelował do szefa resortu infrastruktury Andrzeja Adamczyka o wprowadzenie zmian w obowiązujących obecnie przepisach.
W jakiej odległości od pasa drogowego można sadzić drzewa?
Kwestię sadzenia drzew w pobliżu pasa ruchu reguluje ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych w zakresie odległości od granic działek uprawnych, w jakich mogą być prowadzone nasadzenia drzew przez Zarządy Dróg Powiatowych/Wojewódzkich w ramach pasa drogowego. Zgodnie z jej zapisami, minimalna odległość od granicy działki ewidencyjnej w jakiej prowadzone są nasadzenia w pasie drogowym powinna wynosić co najmniej 2 m. Z kolei minimalna odległość pnia drzewa od drogi powinna wynosić 3 metry.
KRIR uważa, że zapisy ustawy nie chronią rolników
“W w/w ustawie w art. 34 i 35 wymienione są szczegółowo czynności zabronione w pasie drogowym, jednakże z drugiej strony brakuje tam zapisów chroniących właścicieli sąsiednich działek” - możemy przeczytać w oświadczeniu KRIR w sprawie sadzenia drzew w pasie drogowym. Izba jest zdania, że nasadzenia prowadzone zgodnie z obecnym prawem “zakłócają korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad miarę wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia gruntu”, ponieważ utrudniają rolnikom pracę i operowanie maszynami. Szczególnie uciążliwe są rozłożyste konary oraz rozrośnięte korzenie, które nic sobie nie robią z granic działki.
Jak drzewa w pasie drogowym szkodzą rolnikom?
Zdaniem KRIR, dużym problemem są rozrośnięte drzewa, które nierzadko uszkadzają maszyny rolnicze. Jednak na tym kwestia nasadzeń w pobliżu pasa drogowego się nie kończy. KRIR podkreśla, że drzewa mają duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze i wodę, przez co rośliny posadzone na polu przez rolnika mogą mierzyć się z deficytami.
“Różnice w kondycji upraw przy drzewach i w większej odległości od drzew widoczne są gołym okiem. Rolnicy ponoszą straty w plonach w związku z brakiem regulacji prawnych dotyczących odległości nasadzeń drzew od działek sąsiadów w pasie drogowym” - piszą przedstawiciele KRIR.
Jak ministerstwo infrastruktury reaguje na apel KRIR?
Apel Krajowej Rady Izb Rolniczych do ministerstwa infrastruktury został wystosowany 27 września. Resort nie udzielił jeszcze odpowiedzi.
źródło: KRIR
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements