– W sezonie letnim prowadzimy wypas, korzystny dla zdrowia bydła i ponadto z tego tytułu mamy dodatkowe dopłaty – mówi rolnik.Pexels
StoryEditorMazowiecka Izba Rolnicza

Rolnik spod Glinojecka utrzymuje Hf-y na mleko, a mieszańce do opasu

28.02.2025., 16:00h

Pomimo że ceny mleka podlegają wahaniom rynkowym, to i tak są stabilne w stosunku do innych kierunków produkcji rolniczej, na co zwrócił uwagę Janusz Przybyszewski, który mleko zawsze oddawał do tej samej mleczarni w Raciążu. Najpierw była to spółdzielnia, a potem jeden z wielu zakładów Polmleku.

Produkcja mleka jest jedną z najbardziej stabilnych i opłacalnych gałęzi produkcji rolnej

Na koniec ubiegłego roku były bardzo dobre ceny mleka, u nas również, gdyż rolnikom przyznano specjalną premię. Obecnie ceny mleka wróciły do poziomu zbliżonego z października roku poprzedniego. Mimo że te wysokie ceny się nie utrzymały to jednak właśnie mleko jest najbardziej opłacalnym i stabilnym kierunkiem produkcji. Znacznie gorzej jest w przypadku świń czy zbóż. W przeszłości mieliśmy też trzodę chlewną oraz hodowlę koni. Dziś zostało mleko, a razem z żoną zbliżamy się do emerytury i na obecną chwilę nie mamy następcy. Oczywiście mamy dwie córki, dwóch zięciów i dwie wnuczki, ale nie wiążą swojej przyszłości z rolnictwem – stwierdził Janusz Przybyszewski.

image
WIZYTÓWKA GOSPODARSTWA
FOTO: Janusz Przybyszewski

Hodowcy bydła obawiają się pryszczycy oraz szalejącej choroby niebieskiego języka

Rolnik jest pełen obaw odnośnie jednostek chorobowych takich jak pryszczyca oraz choroba niebieskiego języka. Ostatnio był na szkoleniu o tej właśnie tematyce, która zainteresowanie w terenie ościennych gmin było bardzo
duże.

Utrzymuję raczej bydło mieszańcowe niż czystorasowe hf-y. Staramy się kryć zarówno nasieniem od buhajów rasy hf, a także buhajów ras mięsnych. Jałówki po hf-ie zostawiamy na remont stada, bo dziś jak krowa jest dojona przez 4 laktacje, to już jest dobry wynik, zatem trzeba mieć własny materiał hodowlany. Natomiast mieszańce z rasami mięsnymi kierujemy do opasu – powiedział hodowca.

Wypas bydła to same korzyści 

W sezonie zimowym krowy otrzymują sianokiszonkę z balotów, kiszonkę z kukurydzy oraz pasze treściwe, czyli śruty zbożowe wzbogacone o koncentrat białkowy i dodatki paszowe. Po wyżywieniu stada bydła zostaje nadwyżka zbóż, głównie żyta, które rolnik sprzedaje w ilości od 10 do 20 ton rocznie. Uprawa zbóż jest też podyktowana tym, że hodowla bydła mlecznego potrzebuje znacznych ilości słomy.

Ziemie są dość słabe, a dużą część gospodarstwa zajmują łąki i pastwiska. W sezonie letnim prowadzimy wypas, korzystny dla zdrowia bydła i ponadto z tego tytułu mamy dodatkowe dopłaty.

Łąki i pastwiska położone są dość nisko i gdy jest sucho, to zbieramy z nich więcej paszy niż w latach mokrych. Dlatego skutki suszy odczuwamy głównie w przypadku upraw zbóż – zakończył Janusz Przybyszewski.

WIZYTÓWKA GOSPODARSTWA

Janusz Przybyszewski ze we wsi Brody Młockie (pow. ciechanowski, gm. Glinojeck) gospodaruje na 45 ha, w tym 5 ha lasu i 15 ha trwałych użytków zielonych. Na gruntach ornych uprawia żyto, owies, pszenicę, pszenżyto i kukurydzę.

 

Utrzymuje 50 sztuk bydła, w tym 25 krów, a także jałówki i opasy. Mleko dostarcza do Grupy Polmlek – oddział Raciąż. Pełni funkcję członka Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej Powiatu Ciechanowskiego.

Andrzej Rutkowski

Warszawa
13°C
Słonecznie
wi_00
wt.
wi_00
13°C
7°C
śr.
wi_00
17°C
4°C
czw.
wi_00
17°C
5°C
pt.
wi_00
19°C
8°C
sob.
wi_00
10°C
-1°C
31. marzec 2025 16:37