Rolnik tonie w papierach. Będzie mniej oświadczeń w Dobrostanie zwierząt?Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorWiadomości

Rolnik tonie w papierach. Będzie mniej oświadczeń w Dobrostanie zwierząt?

14.04.2025., 14:00h

Rolnicy domagali się ograniczenia dokumentacji, którą muszą okazywać w przypadku kontroli przeprowadzanej przez ARiMR i PLW dot. realizacji praktyk w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt. Zdaniem resortu rolnictwa, jest ona jednak potrzebna, bo umożliwia właściwą weryfikację.

Rolnicy domagają się ograniczenia dokumentacji

Krajowa Rada Izb Rolniczych na wniosek Świętokrzyskiej Izby Rolniczej zgłosiła do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju wsi wniosek o ograniczenie dokumentacji, która jest wymagana od rolnika podczas kontroli dot. hodowli zwierząt przeprowadzanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Powiatowego Lekarza Weterynarii, chodzi m.in. o plan nawozowy, plan poprawy dobrostanu zwierząt, rejestry oświadczenia itd.

Ponadto rolnicy chcieli, by konieczność składania, ich zdaniem, zbędnych dokumentów została zastąpiona danymi pozyskanymi przez służby w czasie kontroli gospodarstw.

Zobacz też: Dopłaty bezpośrednie: rolnicy przytłoczeni papierami. Czy to się zmieni?

Jak proponują rolnicy, wystarczyłoby np. w przypadku nieprawidłowego określenia kierunku użytkowania bydła opasowego, nie przyznać płatności dobrostanowej i zmienić kierunek użytkowania.

– Chodzi o stworzenie warunków do swobodnego prowadzenia działalności rolniczej, a nie zajmowanie się wciąż wymaganą przez organy kontrolne skomplikowaną dokumentacją – apelowali rolnicy.

Dokumentacja dot. hodowli potrzebna do weryfikacji

W odpowiedzi na złożony przez KRIR wniosek, resort rolnictwa stwierdził, że obecnie obowiązująca dokumentacja, którą musi gromadzić rolnik jest niezbędna nie tylko w celu zapewnienia o tym, że przyznawane w ramach Wspólnej Polityki Rolnej środki są wydatkowane we właściwy sposób, ale również, że ich beneficjenci, w tym przypadku rolnicy, nie dopuszczają się nadużyć, a ich praca faktycznie jest weryfikowana.

– Sam fakt złożenia wniosku o przyznanie danej płatności nie oznacza, że dany wariant/praktyka, czy wymóg zostanie faktycznie zrealizowany. Niezbędne jest potwierdzenie realizacji, które jest możliwe do zweryfikowania przez ARiMR – wyjaśnił resort rolnictwa, dodając, że na bieżąco monitoruje przypadki występowania nadmiernej biurokracji wymaganej od rolników i stara się ją ograniczać do niezbędnego minimum.

Każdy hodowca to odrębna praktyka i dokumentacja

Jak doprecyzowuje resort rolnictwa, trudno jest ujednolicić lub zminimalizować obecnie wymaganą od rolników ilość dokumentacji ze względu na to, że każdy z hodowców realizuje odrębną praktykę w ramach Dobrostanu zwierząt, a każda z nich wymaga odrębnej weryfikacji

– Każda z tych praktyk została oddzielnie wyceniona przez Instytut Zootechniki-PIB. Oznacza to, że w celu zapewnienia poprawnego wydatkowania środków w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR) należy właściwie kontrolować realizację praktyk w gospodarstwie podwyższających poziom dobrostanu zwierząt – czytamy w odpowiedzi MRiRW.

Ile dokumentów potrzeba do potwierdzenia realizacji praktyki w ramach ekoschematu?

Zdaniem resortu rolnictwa, do potwierdzenia realizacji określonej praktyki w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt wymagany jest tylko jeden dokument. Jak podaje MRiRW, w przypadku realizacji praktyki zwiększenia o 20% powierzchni bytowej, wymagany jest plan poprawy dobrostanu zwierząt.

– Dokumenty potwierdzające realizację danej praktyki są niezbędne, gdyż w innych bazach danych nie są zbierane takie informacje (np. o powierzchni przeznaczonej dla opasów w budynku inwentarskim, czy też informacje o liczbie krów wypasanych przez 120 dni w okresie pastwiskowym) – uzasadnia MRiRW.

Resort rolnictwa zrobił, co mógł, żeby biurokracji było mniej?

Jak twierdzi MRiRW, dotychczas podjęto wszelkie możliwe działania i reagowano na prośby rolników o zmniejszenie liczby wymaganych dokumentów do uzupełnienia przy realizacji praktyki ekoschemat Dobrostan zwierząt, a także ujednolicono terminy na złożenie dokumentacji, których rolnicy muszą przestrzegać.

Z odpowiedzi MRIRW można wnioskujemy, że rolnicy nie powinni się spodziewać tego, że ich postulat dotyczący zmniejszenia liczby oświadczeń przy realizowaniu praktyk w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt zostanie spełniony.

Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz na pdst. KRIR i MRIRW

Warszawa
21°C
Częściowo słonecznie
wi_00
wt.
wi_00
22°C
9°C
śr.
wi_00
22°C
8°C
czw.
wi_00
21°C
5°C
pt.
wi_00
24°C
13°C
sob.
wi_00
23°C
11°C
29. kwiecień 2025 18:04