Bardzo ważne jest zatem, w jakim otoczeniu przyjdzie rolnikowi pracować. Wiele zależy od tego, czy w gminie lub powiecie gospodarz trafi na przychylnych i kompetentnych urzędników, czy na sfrustrowanego urzędasa. Czy znajdzie odpowiednie informacje w swojej gazecie, u doradcy z ODR lub od sąsiada.
Wiele też zależy od firm, z którymi na co dzień współpracują gospodarze, i ich przedstawicieli. I chociaż nie brakuje przedsiębiorstw czy osób, które wykorzystują trudne położenie rolnika, to na szczęście przybywa tych, które traktują rolnika jak partnera, jak najważniejszego klienta.
Chcemy nagrodzić firmy przyjazne rolnikom
Żeby docenić takie przedsiębiorstwa, a rolnikom ułatwić wybory, Polskie Wydawnictwo Rolnicze, wydawca m.in. „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, miesięcznika „Top Agrar Polska” oraz dwumiesięczników „Elita Dobry Hodowca” oraz „Profi”, ogłasza drugą edycję konkursu „Izydory”. Ideą tego plebiscytu jest uhonorowanie firm, dla których rolnik i jego dobro są priorytetem.
Konkurs jest podzielony na dwa etapy. W pierwszym rolnicy mogą zgłaszać przedsiębiorstwa, z którymi na co dzień współpracują i które według nich zasługują na miano „Firmy przyjaznej rolnikowi”. Zgłaszając dane przedsiębiorstwo, należy także napisać krótkie uzasadnienie danego wyboru. Warto to uczynić z dwóch powodów. W ten sposób możemy lepiej poznać zasługi poszczególnych spółek dla rolnictwa.
Co więcej, autorzy najciekawszych uzasadnień zdobędą nagrody. Ponieważ pierwsza edycja „Izydorów” cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, w tegorocznym konkursie chcemy nagrodzić jak największą liczbę rolników – do wygrania będzie aż 250 nagród, w tym m.in. trzy smartfony samsung S9, prenumeraty „Tygodnika” i innych czasopism oraz upominki.
Jak wziąć udział w konkursie Izydory?
Na zgłoszenia firm przyjaznych rolnikom w pierwszym etapie jest czas od 15 lutego do 15 maja 2019 roku. Zwycięzców nagród za zgłoszone firmy poznamy 3 czerwca 2019 roku. Wówczas ogłosimy też po pięć firm z każdej kategorii, które przejdą do drugiego etapu „Izydorów 2019”.
Firmy można zgłaszać w pięciu kategoriach:
- Uprawa – środki ochrony roślin, nawozy, nasiona, biopreparaty, hodowle, dystrybutorzy;
- Technika – maszyny oraz urządzenia rolnicze, części zamienne, magazynowanie;
- Agrobiznes – przemysł rolno-spożywczy, mleczarnie, oprogramowania do prowadzenia gospodarstwa, rolnictwo precyzyjne, ubezpieczenia, agroturystyka, bankowość, doradztwo;
- Zwierzęta – hodowla, żywienie, weterynaria, inseminacja, budynki inwentarskie;
- Pozarolnicze – dom i ogród, kosmetyki, motoryzacja, wyposażenie domu.
Już pierwsza edycja „Izydorów” pokazała, że ten konkurs jest bardzo ważny zarówno dla rolników, jak i dla firm z sektora agro i innych przedsiębiorstw powiązanych z rolnictwem i wsią.
Dla osób prowadzących gospodarstwo rolne „Izydory” mogą być swoistym kompasem przy wyborze firmy, która ma dostarczać paszę, kupić zboże, dostarczyć traktor czy sfinansować inwestycję.
Z kolei dla przedsiębiorców statuetka Izydora jest z jednej strony powodem do dumy, że rolnicy doceniają ich zaangażowanie w sprawy gospodarzy. Z drugiej, jak podkreślali zwycięzcy pierwszej edycji „Izydorów”, to również ogromne zobowiązanie do utrzymania poziomu usług wobec rolników na co najmniej takim samym poziomie jak dotychczas.
– Zwycięstwo w konkursie „Izydory” to wielka satysfakcja, bo głosowali na nas klienci, rolnicy z całej Polski. Statuetka Izydora to prestiżowe wyróżnienie, za które dziękujemy, i bodziec do tego, aby kontynuować partnerską współpracę z polskimi rolnikami – mówiła przedstawicielka jednej z firm, która wygrała ubiegłoroczną edycję konkursu.
Paweł Mikos