StoryEditorWiadomości rolnicze

Jak jesienią przygotować rzepak pod dobry plon w żniwa? Patenty rolnika z woj. świętokrzyskiego

07.11.2022., 10:11h
W gospodarstwie w Janowicach rzepak znajduje się w strukturze zasiewów trzeci sezon. Dotychczas plonował na poziomie przekraczającym 4t/ha. Jakie nawożenie zostało zastosowane przedsiewnie w tym roku i jakie zabiegi zostały wykonane jesienią? 

Żyzne gleby gospodarstwa w Janowicach

Bartłomiej Bartnik jest młodym rolnikiem, prowadzi wspólnie z rodzicami 13-hektarowe gospodarstwo rolne we wsi Janowice w gminie Waśniów. Internautom jest znany jako youtuber czeslawww.

Warunki do zajmowania się taką działalnością są tu sprzyjające. Na terenie gminy występują kompleksy gleb pszennych. To gleby brunatne właściwe wykształcone z lessów i utworów lessopodobnych, przede wszystkim klas bonitacyjnych II-III.

– Mamy do dyspozycji gleby klas od I do III, przeważnie II – stwierdza pan Bartłomiej. – Ziemia piękna, wdzięczna w uprawie. Siejemy pszenicę i jęczmień ozimy oraz rzepak. Uprawy prowadzimy w tradycyjnej technologii płużnej.

Fundament pod plon rzepaku budowany jesienią

Rzepak ozimy jest uprawiany w gospodarstwie stosunkowo od niedawna. Bieżący sezon jest trzecim, w którym został wysiany, więc siłą rzeczy rolnicy się tej uprawy wciąż uczą. W pierwszym sezonie plonował średnio na poziomie 4,35 t/ha. Rok później plon także przekroczył 4 t/ha.

– Tegoroczny siew był terminowy. Został przeprowadzony 23 i 24 sierpnia, w tym roku na bez mała czterech hektarach – precyzuje Bartłomie...

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 23:06