StoryEditorKoronawirus

Jak ma się zachować rolnik w obliczu zagrożenia koronawirusem?

13.03.2020., 20:03h
Jak ma się zachować rolnik i jego rodzina, jeśli gospodarstwo zostanie objęte kwarantanną ze względu na obecność koronawirusa? O takie wytyczne zaapelowały izby rolnicze do ministra rolnictwa. Z kolei Jan Krzysztof Ardanowski prosi rolników o przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych i ograniczenie kontaktów z ARiMR do rozmów telefonicznych czy korespondencję drogą elektroniczną.

Izba rolnicza apeluje o wprowadzenie procedur dla rolników, którzy będą musieli poddać się kwarantannie ze względu na koronoawirisa 

Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, podczas spotkania z ministrem rolnictwa 10 marca 2020 roku zwrócił się o pilne opracowanie przez resort rolnictwa wytycznych dla rolników w przypadku konieczności poddania się kwarantannie ze względu na zagrożenie rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce

Zdaniem prezesa KRIR, takie procedury rozwiałyby wiele wątpliwości wśród rolników, chociażby kto ma zająć się stadem zwierząt w okresie kwarantanny lub hospitalizacji, w jaki sposób będzie odbierane mleko z gospodarstw objętych kwarantanną oraz czy rolnicy będą mogli liczyć na jakieś odszkodowania, jeżeli ich gospodarstwo zostanie objęte ograniczeniami ze względu na COVID-19. 

 

Konieczne jak najszybsze zwiększenie zasiłku chorobowego dla rolników

Samorząd rolniczy chce także, aby zmienić prawo dotyczące zasiłków chorobowych dla rolników. Obecny stan zapewnia zasiłek jedynie gospodarzowi, który nie jest zdolny do pracy przez okres co najmniej 30 dni. Wówczas otrzymuje on zaledwie 10 zł zasiłku na dzień. Zdaniem Wiktora Szmulewicza należy to jak najszybciej zmienić ze względu na ryzyko związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. 

 

Jak powinni zachować się rolnicy w obliczu epidemii koronawirusa? 

Dopóki rząd nie opracuje szczegółowych wytycznych dla rolników, należy przestrzegać podstawowych zasad ograniczania rozprzestrzeniania się koronawirusa oraz zdrowym rozsądkiem.
Dla rolników, którzy i tak bardzo często stosują zasady bioasekuracji w swoim obejściu, będzie to jeszcze łatwiejsze do spełnienia niż w przeciętnej rodzinie. Warto tutaj pamiętać o apelach lekarzy weterynarii przy okazji ASF, aby rolnicy uczynili ze swoich gospodarstw „twierdzę”, czyli nie wpuszczali nikogo bez ważnego powodu. 

 

Kto i jak odbierze mleko z gospodarstwa? 

W przypadku produkcji mleka znakomita większość gospodarstw ma zautomatyzowane urządzenia do odbioru mleka i przez to ryzyko przeniesienia wirusa jest znacznie niższe. Warto jednak pamiętać o dezynfekcji instalacji przed wizytą cysterny i po niej. Warto także przy tej okazji pamiętać o zaleceniach, aby zachować bezpieczną odległość od innych osób, choćby od kierowcy cysterny z mlekiem. 

 

Jak opiekować się zwierzętami gospodarskimi, jeśli rolnik jest objęty kwarantanną?

W przypadku gdy gospodarstwo rolnika zostałoby objęte kwarantanną prewencyjną, gospodarz może dalej spokojnie oporządzać zwierzęta gospodarskie, zwłaszcza że nie ma jak do tej pory żadnych badań, które wskazywałyby, że krowy czy świnie mogłyby też przenosić COVID-19. 

Jeśli doszłoby do konieczności hospitalizacji rolnika ze względu na koronawirusa, można poradzić się lekarza weterynarii, aby podpowiedział, w jaki sposób i komu powierzyć opiekę nad swoim stadem. Warto także pamiętać, że rolnicy i społeczność wiejska to grupa, która zawsze pomagała sobie nawzajem w trudnych momentach, więc i w takim wypadku zapewne hodowca będzie mógł liczyć na wsparcie ze strony sąsiadów. Jednak przy takiej pomocy należy przestrzegać zasad dezynfekcji narzędzi do pracy w gospodarstwie i częstego mycia rąk. 

 

Ardanowski apeluje, aby rolnicy nie przychodzili w najbliższym czasie do ARiMR

Z kolei minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zaapelował do rolników, aby wnioski o dopłaty bezpośrednie składali elektronicznie, a jeśli ktoś nie jest w stanie tego zrobić poprzez aplikację eWniosek, to powinien odłożyć wizytę w ARiMR na późniejszy termin. 

– Proszę o korzystanie z wydłużonych terminów składania oświadczeń i nieprzychodzenie do biur Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przypominam, że jeżeli nic się nie zmieniło w uprawach, wystarczy złożenie oświadczenia. Nie ma zatem potrzeby, by w ciągu najbliższych dwóch tygodni przychodzić do biur Agencji.

– Apeluję, aby unikać niepotrzebnego narażania siebie i innych – podkreśla minister rolnictwa. Zaapelował także o przestrzeganie przez rolników niezbędnych zaleceń służb sanitarnych.

 

Zagrożenie epidemiczne koronawirusem – jakie są ograniczenia?

Od 12 marca rząd wprowadził w Polsce stan zagrożenia epidemicznego ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa.
Oznacza to, że minister zdrowia może wprowadzić m.in.: 

  • czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się,
  • czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych,
  • czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,
  • zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności,
  • obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów,
  • nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi.

Za złamanie zasad kwarantanny grozi kara nawet do 5 tys. zł

Za złamanie zasad kwarantanny grozi kara nawet do 5 tys. zł

 

Paweł Mikos

Fot. Policja

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 12:01