StoryEditorWiadomości rolnicze

Jak oczyszczać glebę ze szkodliwych pozostałości oleju kreozotowego na plantacjach chmielu?

17.01.2022., 10:01h
„Integrowana produkcja chmielu i global G.A.P.” – czyste plantacje gwarancją bezpieczeństwa i rozwoju dla plantatorów chmielu”. Jednym z tematów konferencji pod takim tytułem było oczyszczanie gleb z pozostałości oleju kreozotowego. 

Integrowana produkcja chmielu i global G.A.P. – konferencja w Jastkowie pod Lublinem

Konferencja odbyła się w grudniu ub. roku w Jastkowie pod Lublinem. O oczyszczaniu gleb z pozostałości oleju kreozotowego na plantacjach chmielu mówili podczas spotkania prof. Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Magdalena Popowska, jednocześnie prezeska firmy BACTrem oraz jej dyr. operacyjny Andrzej Berezowski.

Firma została w ub. roku wyróżniona nagroda główną „Zielonego Orła” dziennika Rzeczpospolita. To tylko jedna z nagród za opracowanie metody utylizacji drewna impregnowanego kreozotem. Metoda ta jest wykorzystywana w procesie utylizacji drewnianych podkładów kolejowych, w wyniku której otrzymywany jest odpad bezpieczny, pozbawiony kreozotu.

Po nasączanych kreozotem podkładach czy drewnianych słupach wykorzystywanych w uprawie chmielu w glebie pozostają zanieczyszczenia. Firma dysponuje także technologią biodegradacji składowych oleju kreozotowego w glebie czyli jej bioremediacji. Prowadzi też prace badawczo-rozwojowe nad biopreparatami stosowanymi doglebowo.

- Zajmujemy się pracami, które służą rolnictwu ekologicznemu – mówi Magdalena Popowska. Ich celem je...

Pozostało 78% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 01:44