StoryEditorCiekawostki

Jak wyglądała Wielkanoc w 2020 roku a jak przed laty?

13.04.2020., 19:04h
Palmy wielkanocne święcone w Niedzielę Palmową, święconka, śmigus-dyngus to tylko niektóre ze zwyczajów i obrzędów związanych ze świętami Wielkiej Nocy . W tym roku przez koronawirusa część z tych zwyczajów musiała zostać zawieszona lub przybrała inną formę. A jak wyglądała Wielkanoc przed laty? Można to zobaczyć chociażby na zdjęciach z Narodowego Archiwum Cyfrowego. 

Odwołane Śniadanie Wielkanocne Środowisk Wiejskich

Ze względu na epidemię koronawirusa wszystkie zwyczaje czy obrzędy tradycyjnie związane ze świętami wielkanocnymi przyjęły inny charakter lub po prostu ich nie było.
Nie odbyło się tradycyjne święcenie palemek w Niedzielę Palmową. W wielu miejscach odbywały się konkursy na najpiękniejszą palmę wielkanocną, jak chociażby na Śniadaniu Wielkanocnym Środowisk Wiejskich organizowanym co roku przez Wielkopolską Izbę Rolniczą. W tym roku niestety to uroczyste spotkanie zostało odwołane. 

Święconka błogosławiona z furmanki

Nie odbyły się także drogi krzyżowe, które w wielu mniejszych miastach czy wsiach odbywały się w Wielki Piątek na ulicach tych miejscowości. 

W Wielki Piątek na Kujawach odbywał się pogrzeb żura i wieszanie śledzia. Miało to związek ze ścisłym przestrzeganiem postu od Środy Popielcowej do Wielkiego Piątku. Z tego powodu właśnie na drzewie wieszano symbolicznego śledzia wyciętego z tektury lub wystruganego z drewna oraz zakopywanie garnka z żurkiem. Akurat ten zwyczaj mógł być kultywowany choć w zaciszu własnych gospodarstw.

Również w Wielką Sobotę wierni nie spotkali się w kościołach podczas błogosławienia święconki. Choć w tym wypadku niektórzy księża wykazali się inwencją i błogosławili pokarmy wielkanocne przejeżdżając przez wieś na furmance czy samochodem i święcąc „w biegu” koszyczki. 

 

Bez warty strażaków przy Grobie Pańskim

Do zwyczajów wielkanocnych, które musiały zostać zawieszone przez koronawirusa należy również dodać zaciągnięcie honorowej warty przez strażaków-ochotników przy Grobie Pańskim. 

Ze względu na organicznie liczby wiernych uczestniczących w nabożeństwie do 5 osób w wielu miejscach nie odbyła się procesja rezurekcyjna z udziałem setek wiernych. 

 

Dzielenie się jajeczkiem przez Internet

Pomimo zakazu przemieszczania się na pewno można było się tradycyjnie podzielić z najbliższymi jajeczkiem. Tym razem także za pośrednictwem Internetu. 

Gorzej to wyglądało z polewaniem się wodą podczas śmigusa-dyngusa. Ale i tu wysyłano do bliskich GIF-y czy video z nagranym filmikiem wylewania wody. 

 

A jak Wielkanoc wyglądała kiedyś? 

O tym jak wyglądały święta Wielkiej Nocy i zwyczaje z nimi związane kiedyś można zobaczyć na fotografiach udostępnionych przez Narodowe Archiwum Cyfrowe. 

Wśród fotografii można zobaczyć m.in. 

  • dzielenie się jajkiem, 
  • dekorowanie pisanek, 
  • błogosławienie święconek,
  • mszę rezurekcyjną 
  • zwyczaje ludowe w Wielki Poniedziałek. 

 

Paweł Mikos

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 14:35