StoryEditorPomoc

Jak zdobyć 5 tys. złotych stypendium dla maturzystów i studentów ze wsi?

02.04.2019., 12:04h
Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości ogłosiła, że będzie przyjmować wnioski o przyznanie stypendiów dla tegorocznych maturzystów pochodzących z małych miejscowości i niezamożnych rodzin, którzy w tym roku rozpoczną studia dzienne lub obecnych studentów. Łącznie ma być przyznanych ok. 1000 stypendiów. Jakie warunki trzeba spełnić, aby  otrzymać stypendium? 

Stypendium dla zdolnej młodzieży ze wsi i małych miasteczek

W czwartek, 21 marca 2019 roku Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości ogłosiła, że również w tym roku rozpocznie Program Stypendiów Pomostowych. To już 18. Edycja tego projektu. 

Pomoc stypendialna ma być przekazana dla bitnych i zdolnych maturzystów oraz obecnych studentów pochodzących z obszarów wiejskich i małych miast oraz z niezamożnych rodzin. 

 

Po 500 złotych miesięcznie dla studentów I roku

Fundacja w tym roku planuje przyznać około 1 tysiąca stypendiów, z czego ok. 600 będzie przeznaczonych dla tegorocznych maturzystów na I rok studiów. Stypendium pomostowe na I rok studiów będzie wypłacane w 10 miesięcznych ratach po 500 złotych, co oznacza, że wysokość całej pomocy wyniesie 5000 złotych. 

Z pomocy mogą również skorzystać studenci na II, III i IV rok studiów, o ile osiągnęli dobre wyniki w nauce, czyli mieli średnią 4,0 lub wyższą. Dla nich wsparcie może zostać przyznanie jako stypendia językowe, stypendia na wyjazd na zagraniczną uczelnię, stypendia doktoranckie lub staże.

 Kto może uzyskać stypendium pomostowe?

Kto może uzyskać stypendium pomostowe? 

O wsparcie z Programu Stypendiów Pomostowych mogą starać się maturzyści ze wsi i małych miejscowości, osiągający dobre wyniki w nauce i pochodzący z niezamożnych rodzin i rozpoczną studia na jednej z publicznych uczelni. Muszą oni jednak spełnić jeszcze dodatkowe warunki. 

Oto jakie dokładnie warunki trzeba spełnić, aby ubiegać się o stypendium na I rok studiów z Programu Stypendiów Pomostowych: 

  • należy być osobą, która ukończy szkołę ponadgimnazjalną w 2019 roku i zda dobrze maturę w bieżącym roku szkolnym, czyli uzyska odpowiednią ilość punktów zgodną z wymaganiami programu;
  • zostanie przyjęty w roku akademickim 2019/2020 na I rok stacjonarnych studiów I stopnia, lub I rok stacjonarnych jednolitych studiów magisterskich, realizowanych w polskich publicznych uczelniach akademickich;
  • mieszka na wsi lub w mieście do 20 tys. mieszkańców;
  • pochodzi z niezamożnej rodziny, czyli dochód na jedną osobę nie przekracza kwoty 1688 złotych brutto

Dodatkowo należy spełniać jeden z następujących warunków: pochodzi z rodziny byłego pracownika PGR lub być uczestnikiem finałowego etapu olimpiad przedmiotowych w szkole ponadgimnazjalnej lub być członkiem rodziny wielodzietnej, wychowankiem rodziny zastępczej bądź państwowego domu dziecka lub posiadać rekomendację lokalnej organizacji pozarządowej uczestniczącej w bieżącej edycji programu.

Lista organizacji  współpracujących w ramach Programu będzie znana pod koniec czerwca 2019 roku. W poprzedniej edycji Programu Stypendiów Pomostowych była niemal 90 takich organizacji a ich listę można znaleźć tu: Organizacje pozarządowe uczestniczące w PSP w 2018/2019

 

Gdzie i do kiedy można składać wnioski na stypendia pomostowe? 

Rekrutacja wniosków do Programu Stypendiów Pomostowych odbędzie się: 

 

 Jak do tej pory w ramach programu przyznano ponad 22 700 różnego rodzaju stypendiów, w tym ponad 16 100 na pierwszy rok studiów. Na wsparcie zdolnej młodzieży z obszarów wiejskich zostało przekazanych łącznie ponad 110 milionów złotych

Program Stypendiów Pomostowych jest realizowany przez Fundację Edukacyjną Przedsiębiorczości przy współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, Centrum im. Profesora Bronisława Geremka oraz Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.

 

Paweł Mikos 
Fot. Pixabay 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. styczeń 2025 19:11