StoryEditorEkologia

Jak Zielony Ład może wpłynąć na rolnictwo?

28.04.2021., 10:04h
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zorganizował online poszerzone posiedzenie izb rolniczych państw Grupy Wyszehradzkiej poświęcone pracom nad przyszłą Wspólną Polityką Rolną. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele z Węgier, Słowacji, Czech, Bułgarii, Chorwacji, Estonii i Słowenii. Gościem obrad był Pekka Pesonen, sekretarz generalny COPA-COGECA.

Jak Zielony Ład wpłynie na rolnictwo?

Uczestnicy podnieśli, iż przed ostatecznym uzgodnieniem kształtu WPR na lata 2023–2027 niezbędne jest opracowanie i upublicznienie kompleksowej oceny wpływu proponowanej reformy na rolnictwo pod kątem celów wyznaczonych w Europejskim Zielonym Ładzie, w tym strategii „Od pola do stołu” oraz „Bioróżnorodności”.

Indywidualne podejście poszczególnych krajów do założeń Zielonego Ładu

Zwrócili również uwagę na to, by umożliwić krajom członkowskim indywidualne i racjonalne podejście do osiągania założonych celów, które będzie uwzględniało specyficzne uwarunkowania każdego z nich. W ocenie uczestników debaty więcej wymagań środowiskowych dla rolników i producentów żywności będzie oznaczać wyższe koszty produkcji, które nie są obecnie poparte odpowiednim wsparciem.

Dlatego zadecydowali, aby zmobilizować dodatkowe środki nie tylko z Funduszu Odbudowy, ale ze wszystkich dostępnych źródeł na poziomie europejskim. W przeciwnym bowiem razie to konsumenci poniosą koszty zwiększonych wymagań ze wszystkimi konsekwencjami społeczno-ekonomicznymi. Będzie to szczególnie odczuwalne w krajach o niższym PKB na mieszkańca.

Capping, degresywność i płatności degresywności płatności

Uczestnicy debaty zaapelowali także do Komisji Europejskiej, aby w związku z problemami logistycznymi w łańcuchu żywnościowym spowodowanymi COVID-19 to kraje członkowskie decydowały o wprowadzeniu cappingu, degresywności i płatności redystrybucyjnej w ramach płatności bezpośrednich z I filaru WPR.

Zaproponowali także wprowadzenie możliwości elastycznego rozliczania w okresach trzyletnich rocznych alokacji środków przeznaczonych na ekoschematy. W ten sposób rolnicy nie stracą szansy na uzyskanie tego wsparcia.

Jan Marciszewski
Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. listopad 2024 20:10