Lato nie było aż tak upalne jak poprzednie, co w wielu regionach przełożyło się na plony zbóż
Pomimo chłodnej wiosny oraz niedostatecznej ilości opadów w wielu rejonach kraju tegoroczne zbiory zbóż były zadowalające oraz wyższe niż w poprzednim roku.
Powodem tego były optymalne temperatury. Powyżej 30°C było dopiero 18 czerwca. W poprzednich latach pierwsze dni z temperaturą powyżej 30°C pojawiały się już w kwietniu lub w maju, co miało istotne znaczenie w tempie parowania wody zgromadzonej zimą. Łącznie wiosną i latem tego roku dni z temperaturą wyższą niż 30°C było średnio tylko 33. W poprzedniej dekadzie bywały lata, że takich dni było 45°C.
Zima 2023 będzie bardziej mokra i mroźna niż w poprzednich latach
Panująca La Niña tego roku po części doprowadziła do okresów suszy i deszczów nawalnych o charakterze kataklizmów. Październik będzie najbardziej suchym miesiącem całej jesieni. W miesiącach zimowych, tj. w grudniu, styczniu oraz w lutym, należy się spodziewać więcej opadów deszczu i śniegu niż poprzedniej zimy oraz dłuższych okresów z mrozem.
Październik 2022 zapowiada się bardzo suchy
Od początku października rozwój ośrodków wyżowych, które przyniosą dużo słonecznej pogody. Spływ chłodnego powietrza z północy. Wystąpią nocne przymrozki w wielu rejonach kraju. Niewielkie opady deszczu mogą wystąpić w rejonach wschodnich i centralnych. Wiatr słaby, umiarkowany z kierunków wschodnich i północno-wschodnich. Temperatury maksymalne do 18 stopni Celsjusza.
Druga dekada niemal identyczna dużo słonecznych dni, noce z większymi przymrozkami, dopiero pod koniec dekady wystąpią opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem. Wiatr słaby zmienny.
Trzecia dekada słoneczna bez opadów, Nasilą się objawy suszy w wielu rejonach kraju. Ośrodki wyżowe będą blokować napływ frontów niżowych. W wielu rejonach kraju duże przymrozki do -5°C. Wiatr słaby i zmienny. Maksymalna temperatura do +16°C. W wielu rejonach kraju wystąpią mgły i zamglenia.
- Temperatura maks. od +8°C do +20°C.
- Temperatura min. od –6°C do +12°C.
Od drugiej dekady listopada można liczyć na większe opady deszczu i deszczu ze śniegiem
Pierwsza dekada listopada zapowiada się ciepła i słoneczna, ale noce będą chłodne i z przymrozkami. Sporadycznie wystąpią niewielkie opady deszczu w rejonach północnych. Wiatr słaby zmienny, za to pod koniec dekady silny porywisty.
Druga dekada listopada przyniesie zmianę pogody – wystąpi znaczne ochłodzenie, nocą lokalnie spadki temperatur do –8°C. Pod koniec dekady wystąpią opady deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu. Wiatr okresami silny porywisty. W rejonach północno wschodnich może wystąpić niewielki mróz w ciągu dnia.
Trzecia dekada listopada będzie pod znakiem znacznych wahań temperatury powietrza od –5°C do +10°C. W ciągu dnia wystąpią dni słoneczne na przemian z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. Wiatr słaby zmienny.
- Temperatura maks.od +3°C do +12°C.
- Temperatura min. od –8°C do +6°C.
Grudzień dość ciepły, ale w okolicach Bożego Narodzenia spadnie śnieg i przyjdzie mróz
Pierwsza dekada grudnia z przewagą słonecznych dni, z niewielkimi opadami deszczu ze śniegiem. Nocami czekają nas spadki temperatur do –8°C, w ciągu dnia do +10°C. Wiatr na ogół słaby zmienny, ale pod koniec dekady będzie silny i porywisty z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. Lokalnie opady będą intensywne.
Druga dekada z większym mrozem lokalnie do –12°C. W połowie dekady wystąpią opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu, lokalnie intensywne. Pod koniec dekady nastąpi ocieplenie. Wystąpią na przemian słoneczne dni z niewielkim zachmurzeniem oraz będą występować mgły i zamglenia.
Początek trzeciej dekady grudnia to duże zachmurzenie z opadami deszczu, które będą lokalnie intensywne. Możliwy jest także silny, porywisty wiatr. Temperatura powietrza może wzrosnąć aż ciepło do +8°C.
Druga połowa dekady z mrozem lokalnie do –14°C z opadami śniegu lokalnie intensywne. Wiatr okresami porywisty, może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.
- Temperatura maks. od–3°C do +10°C.
- Temperatura min. od –14°C do +6°C.
Józef Gorell, kosmo pogoda