Prognozowane przeze mnie na około 20 listopada intensywne opady śniegu sprawdziły się. Natomiast nie wystąpiły znaczne spadki temperatur. Jak każdego roku daje znać o sobie początek przesilenia zimowego i oddziaływanie prądu strumieniowego. Te zakłócenia trwają około tygodnia. Mogą pojawić się również w grudniu i na początku stycznia.
Agencje straszą zimą stulecia. Ale z mojej prognozy wynika, że będzie to zima przeciętna. Z dużymi wahaniami temperatur. Najbardziej dynamicznym miesiącem zimy będzie luty. To wówczas trzeba się spodziewać największych opadów zarówno śniegu, jak i deszczu. Daty poszczególnych czynników pogodowych mogą ulec przesunięciu od 2 do 3 dni. Sprawdzalność prognozy 80%.
Grudzień 2017 – intensywne opady śniegu na początku miesiąca
Pierwsza połowa grudnia z intensywnymi opadami śniegu, z silnym porywistym wiatrem powodującym zawieje i zamiecie śnieżne. W połowie miesiąca wystąpią mgły i marznące mżawki. W trakcie rozpogodzeń spadki temperatur, lokalnie do -25st. C.
Druga połowa grudnia z dużymi wahaniami temp. Od -10 st. C do nawet +10 st. C. Okresami silny, porywisty wiatr, z opadami deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Pomiędzy opadami kilku dniowe rozpogodzenia.
Na koniec grudnia zapowiada się znaczne ocieplenie do +10 st. C. Temp. minimalna od +4 st. C do -25 st. C. Maksymalna od +5 st. C do +10 st. C.
Styczeń 2018 – początek roku zaskakująco ciepły
Pierwsza i druga dekada stycznia ciepła. Temperatura do +15 st. C.
Ok. 10 stycznia mogą pojawić się opady deszczu ze śniegiem. W pozostałym okresie dużo rozpogodzeń i słonecznych dni.
W trzeciej dekadzie początkowo wystąpią mgły i zamglenia. Później opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Pod koniec miesiąca rozbuduje się wyż wschodnioeuropejski. W trakcie rozpogodzeń lokalnie spadki temp. do -30 st. C.
Temperatura minimalna od +6 st. C do -30 st. C. Temperatura maksymalna od +5 st. C do +15 st. C.
Luty 2018 – w lutym mogą wystąpić zamiecie śnieżne o charakterze nawałnic
Pierwsza i druga dekada lutego z bardzo dynamiczną pogodą, z dużymi wahaniami temperatur, z silnym, porywistym wiatrem, z intensywnymi opadami deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Wiatr może powodować zawieje i zamiecie śnieżne o charakterze nawałnic, w trakcie których może dojść sporadycznie do wyładowań atmosferycznych.
W trakcie ocieplenia wystąpią mgły i mżawki oraz opady deszczu.
Trzecia dekada już cieplejsza, ale nadal wystąpią opady deszczu ze śniegiem, z porywistym wiatrem.
Koniec lutego słonecznie, temp. do +10.
Temperatura minimalna od -3 st. C do -18 st. C. Maksymalna od +2 st. C do +12 st. C.
Marzec 2018 – możliwy silny i porywisty wiatr o charakterze sztormu
Początek marca ciepło z niewielkimi opadami deszczu. Lokalnie wystąpią mgły i mżawki.
Od 10 marca napływ aktywnych frontów z intensywnymi opadami deszczu ze śniegiem, z silnym, porywistym wiatrem o charakterze sztormu.
Spadki temperatur do -10 st. C. Lokalnie wystąpią mgły i mżawki.
Trzecia dekada z opadami deszczu, słonecznie na południu kraju. Północne rejony kraju z większą ilością opadów deszczów. Duże wahania temperatur. Lokalnie wystąpią mgły i mżawki.
Temperatura minimalna od +2 st. C do -10 st. C. Temperatura maksymalna od +4 st. C do +18 st. C.
slo