Kombajn na drodze publicznej. Jakie zasady obowiązują?
Policjanci uczulają rolników, żeby w okresie żniw poruszając się kombajnami zbożowymi po drogach publicznych stosowali się do obowiązujących przepisów drogowych. Przede wszystkim pod żadnym pozorem kombajn po drodze publicznej nie może poruszać się z zespołem żniwnym zamontowanym z przodu maszyny.
Ponadto kombajn musi posiadać sprawną sygnalizację świetlną, trójkąt zamontowany z tyłu maszyny, który wyróżnia pojazdy wolnobieżne, sprawny układ kierowniczy oraz hamulcowy, a także bezpieczną kabinę.
Jaka kara grozi za jazdę kombajnem z hederem z przodu po drodze publicznej?
Pomimo znajomości przepisów zdarzają się sytuację, w których kombajniści nie decydują się na demontaż hederu i przewożenie go na wózku. Bardzo często dotyczy starszych kombajnów, np. Bizona Z056. Zdjęcie hedera z takiej maszyny zajmuje bardzo dużo czasu i jeśli rolnik ma do pokonania kilkaset metrów z pola na pole, to czasem decyduje się na jazdę z zamontowanym hederem.
Jednak jest to wykroczenie drogowe.
Policja może kombajnistę za takie zachowanie na drogach publicznych ukarać mandatem w wysokości do 500 zł.
Mundurowi apelują o zachowanie zdrowego rozsądku zarówno przez rolników oraz pozostałych kierujących i innych uczestników ruchu drogowego.
– Żeby zarówno jedni i drudzy wykazali się zrozumieniem, co w konsekwencji przyczyni się do podniesienia bezpieczeństwa na drogach. Policjanci ruchu drogowego w tym newralgicznym dla rolników okresie będą się bacznie przyglądać, co się dzieje na drogach i w razie potrzeby odpowiednio szybko reagować - zaznacza kom. Krzysztof Belczyk z policji w Krośnie.
Przeczytaj także:
Jechali pod prąd i zginęli pod kombajnem. Rolnika skazano na 5 lat za kratami
Michał Czubak
Fot. P. Staniszewski