Warsztaty „Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027” zorganizowane podczas konferencji Krajowej Rady Izb Rolniczych w partnerstwie z Instytutem Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN" odbyły się w dniach 29-30.09.2022 r. w Zegrzu.
Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach Schematy II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Wnioski wysnute podczas spotkania, które objęły referaty prelegentów oraz cztery warsztaty, zostały przekazane 10 października do Henryka Kowalczyka.
Jakie zmiany są potrzebne w Planie Strategicznym dla WPR na lata 2023-2027?
Sytuacja w rolnictwie nie jest łatwa, najpierw COVID, teraz wojna na Ukrainie, drastyczny wzrost cen energii i ŚOR.
Dlatego tak istotne, zdaniem uczestników Konferencji, powinna zostać przeprowadzona kampania informacyjna w sprawie Planu Strategicznego, ponieważ brak konkretnych informacji na temat możliwości jego skutecznego uruchomienia w 2023 roku, budzi niepokój i obawy rolników.
Co więcej powinny zostać wprowadzone pewne zmiany w jego kształcie, m.in. poprzez:
1. Określenie definicji aktywnego rolnika w Planie Strategicznym dla WPR na lata 2023-2027.
2. Wprowadzenie do polskiego prawodawstwa ustawy o dzierżawie gruntów rolnych w obrocie prywatnym oraz z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
3. Maksymalne dofinansowanie II filara WPR do 70% z budżetu krajowego na przykładzie Węgier.
4. Zniesienie obowiązku utrzymania 80% okrywy zielonej jako warunkowości płatności podstawowej a wprowadzenie maksymalnie do 65% okrywy jako warunkowość.
5. Weryfikację i urealnienie ekoschematów zaproponowanych w Planie Strategicznym dla WPR na lata 2023-2027,
6. Ze względu na brak aktów delegowanych i implementacyjnych UE, oraz rozporządzeń wykonawczych krajowych które są niezbędnym elementem uwarunkowań prawnych realizacji Krajowego Planu Strategicznego, należałoby odłożyć o jeden rok jego wprowadzenie.
Pismo jest dostępne w komunikacie KRIR.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał, na podstawie KRIR, fot.pixabay