Obrady we wtorek pod dyktando rolnictwa ekologicznego
We wtorek odbędzie się kolejne posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. Jej przewodniczący, Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że tematem posiedzenia będzie rolnictwo ekologiczne.
Unia wymaga, Unia naciska
Ardanowski zaznaczył, że w Europie z jednej strony wzrasta zapotrzebowanie konsumentów na ekologiczną żywność. Z drugiej strony Zielony Łady Unii Europejskiej i unijne strategie „od pola do stołu” oraz strategia bioróżnorodności zakładają, że w ciągu najbliższych lat uprawy ekologiczne powinny stanowić w UE 25 proc. wszystkich uprawa rolnych.
– W związku z tym należy się spodziewać, że będzie presja na kraje członkowskie, by tę normę wypełniły, bądź do niej się zbliżały. Musimy być do tego przygotowani – powiedział Ardanowski. Jak zaznaczył, „w Polsce nie obserwujemy jakiegoś dynamicznego wzrostu zainteresowania rolnictwem ekologicznym ze strony rolników”.
Rada nie tylko radzi, także pyta praktyków
– Zasadniczym jest pytanie, czy Polska jest przygotowana, czy się przygotowują do wdrażania wyzwań europejskiego Zielonego Ładu. Chcemy przeanalizować zarówno dane statystyczne przedstawione przez Ministerstwo Rolnictwa, ale też chcemy zapytać o opinię praktyków – rolników i przetwórców – którzy sami zajmują się produkcją ekologiczną – podkreślił Ardanowski.
Jakie kroki muszą zostać podjęte, by rolnictwo ekologiczne było opłacalne?
Rada przygotuje rekomendacje dla ministra rolnictwa dotyczące działań, które powinny być wdrożone w najbliższych latach, by rolnictwo ekologiczne mogło się w Polsce rozwijać, nie tylko na potrzeby wewnętrzne, ale by stało się naszą siłą eksportową.
Po dzisiejszym spotkaniu mają zostać stworzone rekomendacje dla rządu dotyczące tego, co zrobić, by z rolnictwa ekologicznego uczynić faktyczną szansę dla polskiego rolnictwa. Nie tylko na rynku wewnętrznym, ale również na arenie międzynarodowej.
Kamila Szałaj
Michał Czubak
fot. KPRP