Od czego zależy cena złomu?
Jednym z głównych czynników rynkowych warunkujących wysokość cen złomu jest popyt. W zależności od tego, czy jest zainteresowanie kupujących, czy też go nie ma, zmieniają się również ceny skupu. Na to, jakie jest zapotrzebowanie na złom ma z kolei wpływ sytuacja ekonomiczna oraz zmiany zachodzące w branży przemysłowej.
Na to, jakie są ceny złomu, wpływa również jego oferta dostępna na rynku dla klientów. Jeśli jest ona w jakikolwiek sposób ograniczona, a zainteresowanie zakupem wysokie, to stawki również będą wzrastały. W przypadku niskiego zapotrzebowania na rodzaj złomu, którego jest dużo, jego cena będzie spadać.
Warto pamiętać, że cena złomu nigdy nie będzie jednolita, a jego gatunek będzie warunkował wysokość kwoty, którą zobowiąże się zapłacić kupujący. Natomiast im lepszej jakości złom dostarczany jest na skup, tym większa będzie jego cena dla sprzedającego.
W skupie i sprzedaży złomu nie bez znaczenia są ceny surowców wtórnych wykonywanych z przetworzonego złomy. Jeśli są one wysokie, to wzrośnie również cena skupu.
Na cenę skupu złomu składają się również koszty recyklingu ponoszone przez właściciela złomowiska. Skupujący musi uwzględnić wydatki związane z transportem, sortowaniem, oczyszczaniem i przetwarzaniem, które mają realny wpływ na cenę końcową.
Jakie są ceny skupu złomu?
W kwietniu 2024 średnie ceny złomu są następujące:
- stalowy cienki – 0,80 zł/kg,
- stalowy gruby – 0,90 zł/kg,
- kwasówka – 4,00 zł/kg,
- miedź – od 28,00 zł/kg,
- mosiądz – od 18,00 do 20,00 zł/kg,
- aluminium – od 4,00 zł/kg,
- żeliwo – 1,00 zł/kg,
- cynk – od 5,00 zł/kg,
- rozrusznik – 2,50 zł/kg,
- alternator – 2,70 zł/kg,
- akumulatory – 2,00 zł/kg.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: skup-zlomu.waw.pl, sdsmielec.pl