Nowa rodzaj umowy: umowa o pomocy przy zbiorach dla „pomocnika rolnika”
18 kwietnia ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników trafiła do Prezydenta do podpisu. Andrzej Duda podpisał ustawę na początku maja i ustawa wejdzie w życie 18 maja 2018 roku. Nowe prawo wprowadza nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej – umowę o pomocy przy zbiorach. Będzie ona zawierana pomiędzy rolnikiem prowadzącym gospodarstwo rolne, a osobą pomagającą przy zbiorach, tzw. „pomocnikiem rolnika”.
Pomocnik rolnika tylko dla wybranych gospodarstw
Z tego rodzaju umowy będą musieli korzystać rolnicy zatrudniający pracowników sezonowych, tzw. pomocników rolnika do prac przy:
- zbiorach chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich;
- usuwaniu zbędnych części roślin;
- klasyfikowaniu lub sortowaniu zerwanych lub zebranych płodów
- wykonywanie innych czynności mających na celu przygotowanie tych roślin do transportu, przechowywania i sprzedaży
- wykonywaniu czynności związanych z pielęgnowaniem i poprawą jakości plonów.
Umowa o pomocy przy zbiorach będzie mogła zostać zawarta maksymalnie na 180 dni w ciągu roku kalendarzowego.
– Nowy rodzaj umowy zapewni dostęp do ochrony zdrowia i ubezpieczenia wypadkowego dla pomocnika, przy jednoczesnym minimum obciążeń administracyjno-fiskalnych dla rolnika – zapewnia resort rolnictwa.
Jakie składki rolnik będzie musiał zapłacić za pomocnika rolnika?
Te „minimalne” obciążenia administracyjno-podatkowe, to po pierwsze konieczność zgłoszenia pomocnika rolnika do ubezpieczenia w ciągu 7 dni od daty zawarcia umowy. Po drugie, konieczność opłacania za pomocnika rolnika składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie pomocnika rolnika wyniesie 42 zł miesięcznie, natomiast miesięczna składka za ubezpieczenie zdrowotne wyniesie 132 złote. Składkę na ubezpieczenie społeczne za pomocnika rolnika za dany miesiąc, rolnik będzie musiał opłacić do 15 dnia następnego miesiąca.
Trzeci obowiązek administracyjny dla rolnika, to przygotowanie i wysłanie do urzędu skarbowego formularz PIT-8C, w którym muszą się znaleźć informacje o przychodach pomocnika rolnika osiągniętych z tytułu zawartej z gospodarzem umowy.
Zgodnie z wyliczeniami rządu, polscy rolnicy zapłacą za to rozwiązania łącznie ok. 350 mln złotych rocznie.
- Na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne za jednego pomocnika rolnika gospodarz będzie musiał wyłożyć 175 zł miesięcznie
Paweł Mikos
Fot. Pixabay