StoryEditorWiadomości rolnicze

Jubileuszowy Jarmark Świętokrzyski

15.05.2015., 08:05h
W klimacie średniowiecznego targu będzie się toczył jubileuszowy, X Jarmark Świętokrzyski. Imprezę zaplanowano w niedzielę, na błoniach wokół klasztoru na Świętym Krzyżu. Nie zabraknie kiermaszu rękodzieła i lokalnych przysmaków. 

Jubileuszowa edycja Jarmarku odbędzie się pod hasłem „Wehikuł czasu”. Imprezę organizuje kieleckie starostwo, a jarmarczne prezentacje przygotowują artyści i mieszkańcy wszystkich 18 gmin powiatu kieleckiego.

 

Uroczystość rozpocznie się o godz. 11 tradycyjnym ludowym sygnałem regionu „Da moja Łysico”. Po polowej mszy św. uczestnicy jarmarku przejdą pod scenę w kolorowym orszaku.

 

Obok Sceny Głównej będzie funkcjonowała Zielona Scena Ludowa – na niej swoje umiejętności będą przedstawiały zespoły śpiewacze, obrzędowe, taneczne i kapele tradycyjne.

 

W Alei Twórców Ludowych prezentowana będzie ceramika, biżuteria, rękodzieło artystyczne, rzeźba i prace malarskie. Smakosze skosztują regionalnych potraw i wyrobów. Ojcowie oblaci - gospodarze klasztoru - będą oferowali „Polewkę opata” oraz zakonne jadło i napitek.

 

Średniowieczne tańce, zawody oraz uzbrojenie wojskowe przybliżą grupy rekonstrukcyjne. Ciekawostką wśród pokazów będzie barwna prezentacja jarmarcznego zakupu konia oraz zwyczaju dobijania targu.

 

Będzie można też obejrzeć rozmaite turnieje rozrywkowe, zaplanowane w lekkiej, żartobliwej konwencji, m.in.: turniej wójtów, bitwę chórów, pojedynek „na głosy” solistów, rycerskie dogrywki o panny „Z Łysicy”, pokaz taneczny „Zajazd na Łysicę”.

 

Dla dzieci przygotowano m. in. grę terenową, która pozowali im poznając rozmaite historyczne postaci, odkryć skarb oraz konkurs na temat Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

 

Tytułowe przedstawienie „Wehikuł czasu” zaprezentują tancerze z kieleckiego Studia Tańca i Stylu Rewanż Tomasza Rowińskiego. Spektakl z udziałem 90 tancerzy jest próbą przeniesienia na parkiet filmu fantastyczno-naukowego o tym samym tytule.

 

W dniu imprezy nie będzie możliwy wyjazd na Święty Krzyż samochodem od strony Huty Szklanej – z parkingu w tej miejscowości będzie można dojechać w okolice klasztoru specjalnym autobusem.

 

Święty Krzyż - nazywany też Łysą Górą i Łyścem - to drugi, co do wysokości, po Łysicy, szczyt Gór Świętokrzyskich. Znajduje się na nim klasztor misjonarzy oblatów oraz Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

 

Klasztor założyli tu w XII wieku benedyktyni, którzy według tradycji pojawili się na tym terenie już na początku XI stulecia. Opactwo benedyktynów na Św. Krzyżu, z racji przechowywania w relikwiarzu pięciu drobinek krzyża, na którym miał skonać Jezus Chrystus, było od XII do XVII wieku najważniejszym sanktuarium religijnym w Polsce. W 2006 r. obchodzono Świętokrzyskie Milenium - wtedy też po raz pierwszy zorganizowano Jarmark Świętokrzyski. (PAP Life)

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 11:14