12 czerwca 2017 roku Główny Lekarz Weterynarii potwierdził 29. i 30. ognisko choroby u świń domowych od początku występowania ASF w Polsce (czyli od lutego 2014 r.), a 6. i 7. w tym roku. Najnowsze ogniska znajdują się w powiecie bialskim na Lubelszczyźnie. Wirusa w tych gospodarstwach potwierdziły badania przeprowadzone przez Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.
7 ognisk ASF w ciągu 5 dni
- 30. ognisko ASF zostało wyznaczone na podstawie badań z 10 czerwca w gospodarstwie położonym w gminie Leśna Podlaska, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim, w których utrzymywano 6 świń
- 29. ognisko ASF zostało wyznaczone na podstawie badań z 10 czerwca w gospodarstwie położonym w gminie Konstantynów, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim, w których utrzymywano 3 świnie
- 28. ognisko ASF zostało wyznaczone na podstawie badań z 9 czerwca w gospodarstwie położonym gminie Janów Podlaski, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim, w których utrzymywano 11 świń.
- 27. ognisko ASF zostało wyznaczone na podstawie badań z 9 czerwca w gospodarstwie położonym gminie Mielnik, w powiecie siemiatyckim, w województwie podlaskim, w których utrzymywano 2 świnie.
- 26. ognisko ASF zostało wyznaczone na podstawie badań z 9 czerwca w gospodarstwie położonym w gminie Leśna Podlaska, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim, w których utrzymywano 14 świń.
- 25. ognisko ASF zostało wyznaczone na podstawie badań z 7 czerwca w gospodarstwie położonym w gminie Biała Podlaska, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim, w których utrzymywano 8 świń.
- 24. ognisko ASF zostało wyznaczone na podstawie badań z 7 czerwca w gospodarstwie położonym w gminie Trzcianne, w powiecie monieckim, w województwie podlaskim, w których utrzymywano 2 świnie.
Wszystkie gospodarstwa są położone w obszarach zagrożenia wirusem ASF. W gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.
Ważna bioasekuracja
W celu ochrony stada przed afrykańskim pomorem świń konieczne jest przestrzeganie podstawowych zasad bioasekuracji.
Dlatego warto przestrzegać zasad opracowanych przez prof. Romana Kołacza z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – "Dekalog ochrony przed ASF".
pm