StoryEditorSusza

Już działa aplikacja do składania wniosków o pomoc suszową

07.07.2020., 08:07h
Udostępniono aplikację internetową, poprzez którą rolnicy mogą złożyć wniosek o oszacowanie strat w uprawach rolnych spowodowanych przez suszę. Aby to zrobić, trzeba jednak wcześniej założyć profil zaufany.

Skąd pobrać aplikację do zgłaszania szkody z powodu suszy?

Logowanie do aplikacji będzie odbywać się bowiem za jego pomocą. Do tej aplikacji można wchodzić kilkakrotnie, uzupełniając kolejne zgłoszenia. Aplikacja jest dostępna na ministerialnej stronie internetowej.

Automatyczne szacowanie szkód

Protokół oszacowania szkód w formie dokumentu elektronicznego będzie automatycznie wyliczał szkody spowodowane przez suszę po zatwierdzeniu przez rolnika ostatniego zgłoszenia upraw rolnych. Aplikacja jest kompatybilna z danymi dotyczącymi upraw i zwierząt zgłoszonych do ARiMR. Zgłaszając szkodę suszową, rolnik wybiera z upraw zgłoszonych do ARiMR we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich. Z kolei dane o liczbie zwierząt z IRZplus umożliwią wyliczenie wartości produkcji roślinnej i zwierzęcej danego gospodarstwa rolnego. Po weryfikacji danych wprowadzonych przez rolnika i uzupełnieniu danych z ARiMR, IUNG i IERiGŻ aplikacja określi obszar upraw rolnych dotkniętych suszą oraz maksymalny poziomu strat.

Aplikacja odrzuci uprawy, które nie były zgłoszone lub nie zostały określone w systemie monitoringu suszy

Jeśli rolnik jako poszkodowane przez suszę wprowadzi uprawy, które nie były zgłoszone do dopłat oraz które zgodnie z monitoringiem suszy prowadzonym przez IUNG od dnia 21 marca br. nie zostały objęte suszą, aplikacja je odrzuci. Aplikacja nie przyjmie także wyższego poziomu strat w danej uprawie niż ten określony przez IUNG. Rolnik może kilkukrotnie uzupełniać straty w poszczególnych uprawach, w miarę ich obejmowania KBW. Dane dotyczące występowania suszy w poszczególnych uprawach na poziomie gmin można znaleźć na stronie internetowej Systemu Monitoringu Suszy.

Po potwierdzeniu ostatniego zgłoszenia nie będzie możliwości zmiany. Aplikacja wyliczy stratę w dochodach na podstawie ostatecznych danych.

Wyrywkowe kontrole składanych wniosków

W przypadku strat powyżej 30% średniej z trzech poprzednich lat aplikacja wygeneruje protokół i przekaże go do wojewody w celu zatwierdzenia. Wojewoda skontroluje na miejscu 5% wniosków wytypowanych losowo przez aplikację. Po zatwierdzeniu przez niego protokołu strat w dochodach powyżej 30% rolnik będzie mógł poprzez aplikację złożyć do ARiMR wniosek o ewentualną pomoc. Jeśli straty w gospodarstwie rolnym będą niższe niż 30%, aplikacja odrzuci protokół, podając informację, iż „Ustalony w protokole poziom strat poniżej 30% nie spełnia wymogów do ubiegania się o pomoc publiczną”.

Magdalena Szymańska
fot. Pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 04:56