KE przyjęła plan na rzecz eliminacji zanieczyszczeń wody, powietrza i gleby
Komisja Europejska w środę 12 maja 2021 roku przyjęła plan działania UE na rzecz eliminacji zanieczyszczeń wody, powietrza i gleby, który ma być częścią Europejskiego Zielonego Ładu.
Zgodnie z założeniami tego planu do 2050 r. zanieczyszczenia na świecie zostaną ograniczone do poziomów, które nie będą już szkodliwe dla zdrowia ludzi i naturalnych ekosystemów. A sam plan ma opisane także kroki, jakie należy podjąć, aby ten cel osiągnąć.
– Zielony Ład ma na celu zapewnienie wszystkim mieszkańcom naszej planety dobrego stanu środowiska. Aby zapewnić nietoksyczne środowisko naszej planecie i jej mieszkańcom, musimy podjąć natychmiastowe działania. Plan ten pomoże nam w organizowaniu pracy. Wysiłki Europy na rzecz odbudowy czystszej, bardziej sprawiedliwej i bardziej zrównoważonej gospodarki muszą również przyczynić się do osiągnięcia zerowego poziomu emisji zanieczyszczeń – tłumaczy Frans Timmermans, wiceprzewodniczący KE ds. Europejskiego Zielonego Ładu.
Z kolei Virginijus Sinkevičius, komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa podkreślił, że zanieczyszczenie środowiska jest szkodliwe dla zdrowia i jest jedną z głównych przyczyn utraty różnorodności biologicznej.
– Dzięki planowi działania na rzecz eliminacji zanieczyszczeń stworzymy zdrowe środowisko życia dla mieszkańców Europy, przyczynimy się do trwałej odnowy gospodarczej i pobudzimy przejście na czystą, neutralną dla klimatu gospodarkę o obiegu zamkniętym – dodał komisarz ds. środowiska.
Jakie cele określono w planie KE o ograniczeniu zanieczyszczeń?
Żeby cała Unia Europejska mogła w 2050 roku osiągnąć poziom emisji zanieczyszczeń bezpieczny dla ludzi i środowiska, wcześniej państwa członkowskie muszą spełnić już w 2030 roku bardzo ambitne cele:
- ograniczenie emisji spalin do powietrza do skali, która pozwoli zredukować liczbę przedwczesnych zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza o 55 proc.;
- poprawienie jakości wody poprzez ograniczenie ilości zanieczyszczeń, odpadów z tworzyw sztucznych w morzu (o 50 proc.) i uwalnianych do środowiska mikrodrobin plastiku (o 30 proc.)
- poprawienie jakości gleby poprzez ograniczenie utraty składników pokarmowych i stosowania pestycydów chemicznych o 50 proc.
- ograniczenie o 25 proc. powierzchni ekosystemów UE, w których zanieczyszczenie powietrza zagraża różnorodności biologicznej;
- zmniejszenie o 30 proc. odsetka osób stale narażonych na hałas komunikacyjny;
- znaczne ograniczenie wytwarzania odpadów ogółem i zredukowanie o 50 proc. resztkowych odpadów komunalnych.
UE chce w większym stopniu położyć nacisk na rekultywację gleby
W planie przedstawionym przez Komisję Europejską podkreślono także, że należy jak najszybciej wprowadzić wiele działań, które mają pomóc w osiąganiu celów. Do takich działań KE zalicza m.in.. przegląd norm jakości wody, m. in. w rzekach i morzach UE oraz ograniczenie zanieczyszczenia gleby i usprawnienie jej rekultywacji.
Dla rolnictwa unijnego istotnym elementem może być jeszcze jedno z zaproponowanych działań. Otóż KE podaje, że chce, aby państwa członkowskie z jednej strony promowały efektywne i zrównoważone zużycie wody oraz stosowanie adekwatnych opłat za zużycie wody zarówno dla przemysłu, jak i rolnictwa oraz gospodarstw domowych.
Paweł Mikos
Fot. pixabay.