StoryEditorWiadomości rolnicze

KGHM szuka soli magnezowo-potasowych w okolicach Zatoki Puckiej

28.09.2015., 15:09h
KGHM rozpoczął szczegółowe badania okolic Zatoki Puckiej gdzie występują służące do produkcji nawozów sztucznych sole potasowo-magnezowe. Gdyby badania dały pomyślne wyniki będzie można produkować pierwsze sztuczne nawozy z polskich surowców.  

"Niemal 600 mln ton surowca o zawartości od 7 do 13,7 proc. tlenku potasu, służącego do produkcji nawozów sztucznych dla rolnictwa. Tyle według wstępnych szacunków może znajdować się w kilku sąsiadujących ze sobą złożach soli potasowo-magnezowych i soli kamiennej w okolicach Zatoki Puckiej. KGHM rozpoczął właśnie w tym regionie szczegółowe badania geofizyczne, które w przyszłości mogą doprowadzić do powstania kopalni głębinowej wydobywającej sole potasowo-magnezowe".

Spółka podkreśliła, że wydobywany surowiec będzie służył między innymi do produkcji nawozów sztucznych; byłyby to pierwsze nawozy sztuczne z polskich surowców.

KGHM poinformował też, że obszar występowania złóż nie jest jednak ostatecznie rozpoznany. Dlatego spółka chce wykonać szereg badań geofizycznych w okolicach Pucka, Władysławowa i Krokowej. Cytowany w komunikacie dyrektor Centrum Analiz Strategicznych i Bazy Zasobowej KGHM Maciej Koński zapewnia, że badania nie mają żadnego wpływu na środowisko naturalne i życie ludzi.

Według dostępnych danych, złoża soli potasowo-magnezowych i soli kamiennej występują na głębokości 740–900 metrów. Jeżeli wyniki dalszych prac geologicznych okażą się pomyślne, w regionie może powstać nowa kopalnia.

"Po uzyskaniu większych ilości prób soli potasowo-magnezowych, w ramach realizowanych wierceń, rozpoczną się badania technologiczne nad możliwościami wyprodukowania nowych rodzajów nawozów. Dotyczy to także nawozów długo działających, które rozsiane na polach nie będą przedostawać się do wód powierzchniowych tak szybko i w takiej ilości, jak nawozy produkowane dotychczas" - czytamy w komunikacie.

Eksploatację złóż potasowo-magnezowych - zgodnie z przyjętymi założeniami - KGHM będzie prowadził wspólnie z Grupą Azoty.

"Obu spółkom przyniesie to istotną wartość dodaną. Dla KGHM oznaczać to będzie dywersyfikację surowcową działalności górniczej. Spółka, która obecnie prowadzi eksploatację soli kamiennej w kopalni Polkowice-Sieroszowice, chce rozwijać posiadane technologie i wykorzystać swe doświadczenie przy wydobyciu soli potasowo-magnezowych. Z kolei Grupa Azoty uzyska dzięki inwestycji dostęp do stabilnych i konkurencyjnych cenowo dostaw surowca niezbędnego w przemyśle chemicznym i nawozowym" - napisano.

KGHM to światowy lider w produkcji miedzi i srebra z ponad 50-letnim doświadczeniem w branży wydobywczej i przetwórczej rud miedzi. Polski koncern posiada kopalnie zlokalizowane na trzech kontynentach – w Europie oraz w Ameryce Północnej i Południowej. Jest współwłaścicielem kopalni Sierra Gorda w Chile, jednego z największych pod względem wielkości zasobów złóż rud miedzi na świecie. (PAP)

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 15:11