W lutym bez mrozów. Dlaczego?
Użytkownicy mojej strony pytają, co się stało, że w lutym nie wystąpiły mrozy. Jedną z przyczyn są nasilające się wybuchy wulkanów. W ciągu roku wybudziło się ich około 15. Wulkan eksplozywny Tonga na wyspach Indonezji, który wybuchł w połowie stycznia, wyrzucił do stratosfery ogromne ilości gazów i pyłów, a jego fala uderzeniowa obiegła całą kulę ziemską. Prąd strumieniowy dopiero na początku marca wrócił do normalnego stanu. Wtedy natychmiast wróciły ośrodki wyżowe z mrozem i lokalnie ze śniegiem w całej Europie.
Wulkan Kanaryjski, który od września przez 3 miesiące wydzielał ogromne ilości lawy, pyłów i gazów, tworząc rozlewiska na kilka kilometrów kwadratowych, powoduje ocieplanie klimatu, wydzielając dużo dwutlenku węgla. Cząsteczki pyłów i gazów, które wulkan wyrzucił do stratosfery, tam zostają napromieniowane i naładowane elektrycznie. Duże frakcje pyłów wracają na Ziemię po kilku lub kilkunastu dniach, a mikrocząsteczki – po kilku miesiącach lub latach, a to one wpływają na kondensację pary wodnej i gwałtowność burz, które mieliśmy w styczniu i w lutym.
-
Kwiecień
temp. min -5 stopni Celsjusza
temp. max. 22 stopnie Celsjusza
Początek kwietnia przyniesie spływ chłodnego powietrza z północnego zachodu z opadami deszczu, lokalnie deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu. W trakcie rozpogodzeń wystąpią przymrozki. W połowie pierwszej dekady przyjdzie znaczne ocieplenie. Będzie padał deszcz, lokalnie opady będą intensywne z silnym porywistym wiatrem, a nad Bałtykiem i w górach – o charakterze sztormu. Miejscami wystąpią burze. Druga dekada z bardzo kapryśną pogodą – słoneczne dni na przemian z opadami deszczu. Noce lokalnie z przymrozkami do –4°C i z silnym porywistym wiatrem. Początek trzeciej dekady nadal z przymrozkami do –5°C i z niewielkimi opadami deszczu. Na terenach podgórskich i w górach przejdą opady deszczu ze śniegiem. Pojawi się też kilka słonecznych dni. Koniec miesiąca przyniesie znaczne ocieplenie. W całym miesiącu opady deszczu będą poniżej normy
-
Maj
temp. min 5 stopni Celsjusza
temp. max 26 stopni Celsjusza
W pierwszej dekadzie wystąpią mgły i mżawki. Pomiędzy mało aktywnymi niżami dni będą słoneczne. Ciepło, do 24°C. Lokalnie wystąpią burze. Wiatr słaby, zmienny, umiarkowany. Początek drugiej dekady nadal ciepły i słoneczny, z niewielkimi opadami deszczu. Od 14 maja w wyniku spływu powietrza z północnego zachodu z każdym dniem będzie coraz chłodniej, lokalnie wystąpią przymrozki do –4°C. W wielu rejonach będzie padał deszcz, na terenach podgórskich deszcz ze śniegiem, a w górach śnieg. Wiatr okresami silny, porywisty. Wystąpią mgły i mżawki. Temperatura maksymalnie do 18°C. W trzeciej dekadzie z północy spłynie chłodne powietrze z niewielkimi opadami deszczu. W drugiej połowie dekady we wschodnich rejonach kraju nasilą się opady deszczu, na terenach podgórskich spadnie deszcz ze śniegiem, a w górach śnieg. Wiatr silny, porywisty z północnego zachodu. Lokalnie temperatura spadnie do –5°C. W wielu rejonach kraju pojawią się objawy suszy.
-
Czerwiec
temp. min 7 stopni Celsjusza
temp. max 35 stopni Celsjusza
Początek pierwszej dekady nadal chłodny. Od 3 czerwca radykalna zmiana pogody, spływ gorącego, bardzo wilgotnego powietrza z południowego zachodu. Wystąpią burze z gradem i nawałnicami oraz intensywnymi opadami deszczu powodującego lokalne podtopienia. Temperatura wzrośnie do 35°C. Wiatr okresami bardzo silny o charakterze sztormu. Druga dekada niemal identyczna, z tą różnicą, że między przechodzącymi frontami burzowymi będzie więcej słonecznych dni. W trzeciej dekadzie słonecznych dni będzie już dużo, burze ustąpią, a wiatr będzie słaby, umiarkowany, zmienny.
Józef Gorell
Fot. Kalinowski