Dlaczego Polski nie stać na zieloną transformację?Canva
StoryEditorWiadomości

Dlaczego Polski nie stać na zieloną transformację? Videoblog Naczelnego, czyli Rolnik pod prąd

28.12.2024., 13:00h

To już 6. odcinek VIDEOBLOGA redaktora naczelnego TPR Pawła Kuroczyckiego pt. „Rolnik pod prąd”, w którym mówi o drogim prezencie, jaki UE sprawiła polskim i europejskim rolnikom na Boże Narodzenie, o nieskutecznych próbach podpisania umowy o wolnym handlu z państwami Mercosur za czasów Phila Hogana, a także o działaniach Leszka Balcerowicza, który w latach 90. XX wieku prawie doprowadził do upadku polskiego rolnictwa.

Umowa o wolnym handlu z Mercosur w prezencie na Boże Narodzenie

Jak wskazuje redaktor Kuroczycki, Unia Europejska na czele z przewodniczącą Ursulą von der Leyen, podpisując umowę o wolnym handlu z państwami Mercosur, sprawiła rolnikom w Europie idealny prezent na Boże Narodzenie. Polscy i europejscy gospodarze drżą teraz o zatwierdzenie dokumentu przez Radę UE, licząc na to, że powstanie mniejszość blokująca, a umowa nie zostanie wcielona w życie.

Phil Hogan chciał podpisać Mercosur

Jak przypomina naczelny TPR, do podpisania umowy z Mercosur UE dążyła od dawna, wcześniej za czasów irlandzkiego komisarza ds. handlu Phila Hogana, który doprowadził w latach 2014-2016 m.in. do spadku ceny skupu mleka poniżej 1 zł/l!

Balcerowicz wie, dlaczego masło jest drogie

Redaktor Kuroczycki opowiada również o niedawno przeprowadzonym wywiadzie z Leszkiem Balcerowiczem, który stwierdził, że masło jest drogie przez „nieodpowiedzialną politykę monetarną”. Ponadto naczelny TPR przypomina o tym, jak na początku lat 90. XX wieku były polityk o mały włos nie doprowadził do upadku polskiego rolnictwa, sprowadzając wielu rolników na skraj bankructwa.

UE chciała podatku węglowego na całym świecie

Ale to nie wszystko naczelny omawia również przeczytany przez siebie w czasopiśmie „Nature” artykuł pt. „Dlaczego UE musi zresetować swój Zielony Ład”?

Jak się okazuje, we wspomnianym tekście, trójka naukowcy z najbardziej obleganych uniwersytetów na świecie pochyla się nad kwestiami polityki klimatycznej UE. Jak komentuje to redaktor Kuroczycki, dowiecie się z VIDEOBLOGA:

Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz

Warszawa
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
31. styczeń 2025 21:49