Co dalej z Mercosur?
Tkwienie w niepewności weszło polskim rolnikom w krew. Kwestia podpisania umowy o wolnym handlu z Mercosur pozostaje nierozwiązana, jednak Rząd RP widzi szansę na powstrzymanie ryzykownego procederu.
Jak wskazuje redaktor naczelny TPR Paweł Kuroczycki, chodzi o pojawienie się uchwały polskiego rządu, która stanowi jednogłośny sprzeciw wobec umowy o wolnym handlu z Mercosur, a także o nadzieję naszych rządzących na to, że uda się stworzyć „mniejszość blokującą”. Warto przypomnieć, że polscy rolnicy negatywnie przekonali się o sile tej właśnie mniejszości w roku 2015, kiedy udało się jej zablokować rezygnację z pobierania kar za przekroczenie kwot mlecznych.
W Kanadzie kradną masło ze sklepów
Redaktor Kuroczycki powraca również do sytuacji na rynku mleka, a konkretnie wzrostu cen masła, które stało się na tyle cenne, że kanadyjscy złodzieje, żyjący w najbogatszym państwie świata, wynoszą je ze sklepów w zawrotnych ilościach i sprzedają…w Internecie!
Powstała ustawa „antyłańcuchowa”
Ponadto naczelny TPR wspomina o tym, że do sejmu trafił projekty ustawy „antyłańcuchowej”, z której zapisami nie godzą się rolnicy, bo choć w obecnej formie dotyczy ona głównie psów i kotów, to w przyszłości może również ingerować w hodowle krów, świń i drobiu.
Ale to nie wszystko! Redaktor Kuroczycki wyjaśnia również, jaki cel w dodawaniu olej palmowego do paszy mają kanadyjscy rolnicy oraz prześwietla raport holenderskiego Rabobanku prognozujący sytuację na rynku mleka. Ponadto naczelny TPR precyzuje założenia ustawy „antyłańcuchowej” i omawia kary, które będą nakładane na rolników łamiących wynikające z niej przepisy.
Po więcej informacji zapraszamy do VIDEOBLOGA redaktora naczelnego TPR Pawła Kuroczyckiego:
Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz