StoryEditorWiadomości rolnicze

Komisja rolnictwa za nowelizacją ustawy o ochronie gruntów rolnych

01.09.2014., 16:09h
Obradująca 28 sierpnia sejmowa komisja rolnictwa rozpatrzyła prezydencki wniosek o ponowne rozpatrzenie ustawy z 10 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Posłowie zarekomendowali ponowne uchwalenie nowelizacji w dotychczasowym brzmieniu.

Prezydent zawetował nowelę pod koniec lipca. Proponowane w niej zmiany dotyczyły zdjęcia nadzoru ministerstwa rolnictwa nad odrolnieniem najżyźniejszych gruntów rolnych. Obecnie przepisy nakładają na właścicieli działek ziemi w klasach bonitacyjnych I–III mierzących powyżej 0,5 ha powierzchni obowiązek zgłaszania zamiaru odrolnienia i konieczność uzyskania zgody ministerstwa rolnictwa.

Według prezydenta zdjęcie nadzoru ministerstwa może doprowadzić do degradacji krajobrazu i utraty najbardziej wartościowych rolniczo gruntów. Przedstawiciel Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński przypomniał, że ziemie orne w I–III klasy zajmują zaledwie 25% powierzchni kraju i są nieodnawialnym dobrem narodowym, które należy chronić. 

Cezary Olejniczak (SLD) ubolewał, że prezydent ustawy nie podpisał, ale nie wykazał też inicjatywy i nie przedstawił własnego projektu. Optował, by większe uprawnienia przy podejmowaniu decyzji o odrolnieniu przyznać mieszkańcom wsi, np. radom sołeckim. 

Prezydenckie obawy podzielił także Gabriel Janowski: „Od 1945 r. do dziś Polska straciła grunty rolne o powierzchni równiej niemal powierzchni Czech. W Wielkopolsce wielkie centra logistyczne powstają na żyznych polach uprawnych”. 

Zwyciężyły jednak argumenty, iż na odrzuconą nowelizację czekają samorządy, którym obecne przepisy uniemożliwiają rozwój i pozyskanie inwestorów. Piotr Walkowski (PSL) powołał się na przykład gminy, która w całości znajduje się na gruntach I–III klasy, w związku z czym wszelki rozwój i urbanizacja stają się dla niej niemożliwe ze względu na biurokrację, która towarzyszy każdej inwestycji.

Na inny aspekt nowelizacji zwrócił uwagę Jan Krzysztof Ardanowski (PiS). Zmiany miały przede wszystkim przyspieszyć procedury i zmniejszyć biurokrację, tak dla gmin, jak i samych rolników. Działka ziemi pod budowę domu to często jedyna forma pomocy, na jaką stać rolników w stosunku do swoich dzieci. Ostatecznie zwyciężyły argumenty o korzyściach płynących z nowelizacji. W uzasadnieniu swojej rekomendacji posłowie wskazali m.in., że obecne przepisy utrudniają inwestycje, szczególnie  na obszarach, na których nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 18:41